Články odjinud

Belgie se snaží odvrátit blackout. Zachránit ji má 90 kilometrový kabel z Německa

Belgie se snaží odvrátit blackout. Zachránit ji má 90 kilometrový kabel z Německa

Belgii, která v posledních týdnech přišla o 40 procent dodávek elektřiny, má zachránit 90 kilometrový kabel z Německa. Belgičané přišli o šest ze sedmi jaderných reaktorů kvůli zanedbané údržbě a v roce 2016 slavně odstavili poslední uhelnou elektrárnu. Nyní jsou zcela závislí na dodávkách energie z okolních zemí, což se velmi pravděpodobně nezmění ani do budoucna.

Stavba masivního podzemního kabelu (projekt se nazývá ALEGrO) s kapacitou 1000 megawattů začala nedaleko německých Cách. Německá společnost Amprion, jež má výstavbu na starosti, věří, že začne dodávat elektřinu do Belgie na konci roku 2020.

Německo je v současnosti čistým vývozcem elektřiny, ale energii Belgii v současnosti dodávají především Francie a Nizozemsko. Celý projekt má podporu Evropské unie, která jej považuje za strategický. „Spolu s našimi belgickými sousedy jsme učinily důležitý krok k jednotnému evropskému energetickému trhu a k zajištění energetické bezpečnosti regionu,“ uvedl při zahájení stavby premiér regionu Severní Rýn – Vestfálsko Armin Laschet.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud