Boj o Hambašský les. Německo zkoumá, jak dlouho dokáže přežít bez uhlí | info.cz

Články odjinud

Boj o Hambašský les. Německo zkoumá, jak dlouho dokáže přežít bez uhlí

Němečtí aktivisté bojují o zachování starobylého, tisíce let starého pralesa u Hambachu v Porýní. Pod ním se totiž nalézají zásoby hnědého uhlí. Odborníci mezitím řeší, zda je energiewende – tranzice země k nízkoemisní energetice – natolik úspěšná, že se Německo může bez energie z uhelných elektráren obejít.

Pro mnoho Němců je problém Hambach až intimně osobní. To je třeba případ aktivistů, kteří posledních pět let žili v centru pralesa, ve stromových domech, které ve větvích vybudovali. Chtěli tím upozornit na palčivý problém kácení kvůli rozšiřování přilehlého dolu. Proti nim stojí vláda Severního Porýní-Vestfálska, která se kloní na stranu energetické společnosti RWE, jíž pozemky lesa i přilehlý povrchový hnědouhelný důl – největší v Evropě – patří. A společnost tvrdí, že důl je třeba rozšířit – i za cenu kácení. 

Souběžně s tím, jak nyní německá policie vyklízí starobylý prales, v Berlíně jedná „uhelná“ komise o tom, zda země ukončí využívání uhlí jako zdroj energie. Respektive ani ne tak „zda“ jako spíš „kdy“; konečné datum má být jasné do konce roku. Zda se komise dohodne, ale zatím jasné vůbec není. Podle nejmenovaných zdrojů respektovaného německého deníku Handelsblatt jsou členové rozhádaní a „okolo důležitých témat se jen plíží.“

Otázka budoucnosti hnědého uhlí je však pro Německo nanejvýš důležitá. Tím spíše, že země se v rámci energiewende odklání od jaderné energie ve prospěch zelených, obnovitelných zdrojů. Tím, co zůstává nevyřčeno, je ovšem to, že rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie je třeba vyvažovat stabilními zdroji. Jinými slovy, během podmračených bezvětrných zim je třeba zajistit průmyslovým linkám i obývacím pokojům dodávky stabilní energie. Pokud se však škrtne jádro, s nímž Německo po roce 2021 nepočítá, jsou fosilní paliva – uhlí a plyn – jedinou možností stabilních dodávek. 

Že by byl příliš zbrklý odklon od uhlí chybou, je přesvědčený například ministr hospodářství Severního Porýní-Vestfálska – průmyslového srdce Německa – Andreas Pinkwart. „Těžba hnědého uhlí musí být rozvíjena tak, aby mohly být provozovány uhelné elektrárny, na jejichž dodávkách elektřiny a také dodávkách tepla je tato země silně závislá,“ uvedl politik strany FDP.

A přesto, že by případné vykácení Hambašského pralesa byla cena až příliš vysoká,  Německo se ještě desítky let na uhlí bude muset spoléhat, je přesvědčen i jaderný fyzik a odborník na energetiku Vladimír Wagner. „Elektřina z plynu je však drahá a těchto zdrojů není dost, takže se musí Německo ještě hodně dlouho spoléhat na zdroje uhelné. A zdá se, že to museli uznat i němečtí Zelení,“ uzavírá vědec.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud