Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o Hambašský les. Německo zkoumá, jak dlouho dokáže přežít bez uhlí

Boj o Hambašský les. Německo zkoumá, jak dlouho dokáže přežít bez uhlí

Němečtí aktivisté bojují o zachování starobylého, tisíce let starého pralesa u Hambachu v Porýní. Pod ním se totiž nalézají zásoby hnědého uhlí. Odborníci mezitím řeší, zda je energiewende – tranzice země k nízkoemisní energetice – natolik úspěšná, že se Německo může bez energie z uhelných elektráren obejít.

Pro mnoho Němců je problém Hambach až intimně osobní. To je třeba případ aktivistů, kteří posledních pět let žili v centru pralesa, ve stromových domech, které ve větvích vybudovali. Chtěli tím upozornit na palčivý problém kácení kvůli rozšiřování přilehlého dolu. Proti nim stojí vláda Severního Porýní-Vestfálska, která se kloní na stranu energetické společnosti RWE, jíž pozemky lesa i přilehlý povrchový hnědouhelný důl – největší v Evropě – patří. A společnost tvrdí, že důl je třeba rozšířit – i za cenu kácení. 

Souběžně s tím, jak nyní německá policie vyklízí starobylý prales, v Berlíně jedná „uhelná“ komise o tom, zda země ukončí využívání uhlí jako zdroj energie. Respektive ani ne tak „zda“ jako spíš „kdy“; konečné datum má být jasné do konce roku. Zda se komise dohodne, ale zatím jasné vůbec není. Podle nejmenovaných zdrojů respektovaného německého deníku Handelsblatt jsou členové rozhádaní a „okolo důležitých témat se jen plíží.“

Otázka budoucnosti hnědého uhlí je však pro Německo nanejvýš důležitá. Tím spíše, že země se v rámci energiewende odklání od jaderné energie ve prospěch zelených, obnovitelných zdrojů. Tím, co zůstává nevyřčeno, je ovšem to, že rostoucí podíl obnovitelných zdrojů energie je třeba vyvažovat stabilními zdroji. Jinými slovy, během podmračených bezvětrných zim je třeba zajistit průmyslovým linkám i obývacím pokojům dodávky stabilní energie. Pokud se však škrtne jádro, s nímž Německo po roce 2021 nepočítá, jsou fosilní paliva – uhlí a plyn – jedinou možností stabilních dodávek. 

Že by byl příliš zbrklý odklon od uhlí chybou, je přesvědčený například ministr hospodářství Severního Porýní-Vestfálska – průmyslového srdce Německa – Andreas Pinkwart. „Těžba hnědého uhlí musí být rozvíjena tak, aby mohly být provozovány uhelné elektrárny, na jejichž dodávkách elektřiny a také dodávkách tepla je tato země silně závislá,“ uvedl politik strany FDP.

A přesto, že by případné vykácení Hambašského pralesa byla cena až příliš vysoká,  Německo se ještě desítky let na uhlí bude muset spoléhat, je přesvědčen i jaderný fyzik a odborník na energetiku Vladimír Wagner. „Elektřina z plynu je však drahá a těchto zdrojů není dost, takže se musí Německo ještě hodně dlouho spoléhat na zdroje uhelné. A zdá se, že to museli uznat i němečtí Zelení,“ uzavírá vědec.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1