Části Česka hrozil rozsáhlý blackout. Odvrátila jej "nenáviděná" elektrárna | info.cz

Články odjinud

Části Česka hrozil rozsáhlý blackout. Odvrátila jej "nenáviděná" elektrárna

Česko se minulý týden jen těsně vyhnulo rozsáhlému výpadku elektřiny, takzvanému blackoutu. V ohrožení se ocitla část středních Čech na východ od Prahy ohraničená Nymburkem na severu a Vlašimí na jihu. Problémy způsobilo horké a větrné počasí, které poškodilo elektrické vedení z rozvodny Týnec nad Labem do rozvodny Krasíkov, které je pro východní část středních Čech klíčové.

Blackout odvrátila elektrárna Chvaletic, za jejíž uzavření dlouhodobě bojují aktivisté, a napájela sama celou oblast zhruba šest hodin. „Musím konstatovat, že do nekonečné diskuse o tom, jestli potřebujeme nebo nepotřebujeme elektrárnu ve Chvaleticích, svévolně vstoupila příroda a fyzikální zákony. Stačila banální nehoda a celý region mohl být šest hodin bez proudu,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel chvaletické elektrárny Václav Matys.

Za hrozbou výpadku stál souběh nepříznivých okolností. Dodávky do regionu zajišťují za normálních okolností dvě elektrické linky, na jedné z nich ovšem probíhala údržba a druhou vyřadilo počasí. „V dotčené oblasti vznikl na šest hodin „Ostrov Týnec“ napájený kompletně chvaletickou elektrárnou,“ uvedl provozovatel elektrárny společnost Sev.EN. Po zhruba devíti hodinách se energetikům podařilo celou oblast znovu připojit k české soustavě.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud