Francie a Německo se shodly na rychlém uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny | info.cz

Články odjinud

Francie a Německo se shodly na rychlém uzavření nejstarší francouzské jaderné elektrárny

Vlády Německa a Francie se v pondělí, tedy den před dnes plánovaným podpisem nové smlouvy o přátelství, dohodly na seznamu asi 15 projektů, jejichž uskutečnění považují za prioritu. Podle informací agentury DPA je ve výčtu i konečné odstavení kontroverzní jaderné elektrárny Fessenheim, která je nejstarší provozovanou nukleární elektrárnou ve Francii.

Alsaská elektrárna Fessenheim na hranici s Německem kvůli svému stáří a poloze v geologicky nestabilní oblasti vyvolává pochybnosti o bezpečnosti. V minulosti již bylo stanoveno několik termínu jejího uzavření, aktuálně to byl časový rámec do roku 2022.

Na seznamu, na kterém se němečtí a francouzští vyjednávači shodli v pondělí, jsou podle DPA také přeshraniční železniční projekty či společné využívání norem Evropské unie k regulaci finančních služeb.

Vedle seznamu, jehož naplnění považují Berlín s Paříží za urgentní záležitost, existuje pro víceletý výhled ještě širší výčet více než stovky projektů. Tento rozsáhlejší seznam je ale podle DPA stále ve schvalovacím procesu.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron dnes v západoněmeckém městě Cáchy (Aachen) podepíší novou smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci. Učiní tak přesně 56 let po podpisu takzvané Elysejské smlouvy, v níž se k těsné spolupráci svých zemí zavázali jejich někdejší předchůdci Konrad Adenauer a Charles de Gaulle.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud