Články odjinud

Písek získá 13 milionů Kč z EU na projekt energetické úspory. Má za úkol revoluci v obchodování s energií

Písek získá 13 milionů Kč z EU na projekt energetické úspory. Má za úkol revoluci v obchodování s energií

Město Písek získá z EU dotaci 13 milionů korun na projekt zaměřený na lepší využití místních energetických zdrojů. Jde o projekt +CityxChange přihlášený do programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Písek uspěl jako člen sdružení sedmi měst, v němž jsou ještě norský Trondheim, irský Limerick, Alba Iulia (Karlovský Bělehrad) z Rumunska, španělské Sestao, bulharský Smoljan a estonské Voru. Projekt získá z EU 20 milionů eur (asi 516 milionů Kč), deset milionů eur (asi 258 milionů) dají města ze svých rozpočtů. Dnes to řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Peníze jsou určené na energetické úspory, na decentralizaci obchodování s vyrobenou elektřinou. Jedním z cílů je vytvořit čtvrtě složené z domácností i firem, které vyrobí více elektrické energie, než sami spotřebují. „Byli jsme nejúspěšnější projekt Evropy, vyhráli jsme z 15 konsorcií. Když dáte soláry na střechu a energie zbude, uložíte si ji nyní někde do baterek nebo ji prodáte velkému distributorovi. Nový systém bude fungovat tak, že elektriku prodáte přímo vašemu sousedovi. Mají to být převratné věci, revoluce v obchodování s elektrickou energií,“ řekl Knot.

Projekt na pět let začne v lednu 2019. Pod vedením trondheimské univerzity bude sedm měst vyvíjet a testovat nová řešení, zapojí se i řada firem. Písek s 30.000 obyvateli je po Praze a Brnu třetím městem ČR, které se podobně rozsáhlého projektu účastní.

„Chceme změnit zaběhnuté zvyklosti v uchovávání a distribuci elektrické energie vyrobené občany i firmami,“ řekl Knot. Odborníci budou řešit, jak usnadnit výrobu, vzájemné obchodování nezávislé na centrálním distributorovi. Součástí bude příprava podkladů pro změnu zákonů.

Cílem projektu je lépe využít místní zdroje. „Současný stav technologie a právní rámec prakticky neumožňuje malým producentům energie nabízet své přebytky na volném trhu. Takový postup by do budoucna nemusel platit a já bych elektřinu vyrobenou fotovoltaickými panely na střeše svého domu mohl prodat sousedovi za podmínek, které si spolu dohodneme. Projekt energeticky pozitivních čtvrtí by měl zahrnovat vše od legislativy až po technické řešení a zúčtování,“ uvedl Miloš Prokýšek z organizační složky Smart Písek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud