Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Písek získá 13 milionů Kč z EU na projekt energetické úspory. Má za úkol revoluci v obchodování s energií

Písek získá 13 milionů Kč z EU na projekt energetické úspory. Má za úkol revoluci v obchodování s energií

Město Písek získá z EU dotaci 13 milionů korun na projekt zaměřený na lepší využití místních energetických zdrojů. Jde o projekt +CityxChange přihlášený do programu EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Písek uspěl jako člen sdružení sedmi měst, v němž jsou ještě norský Trondheim, irský Limerick, Alba Iulia (Karlovský Bělehrad) z Rumunska, španělské Sestao, bulharský Smoljan a estonské Voru. Projekt získá z EU 20 milionů eur (asi 516 milionů Kč), deset milionů eur (asi 258 milionů) dají města ze svých rozpočtů. Dnes to řekl místostarosta Písku Josef Knot (TOP 09).

Peníze jsou určené na energetické úspory, na decentralizaci obchodování s vyrobenou elektřinou. Jedním z cílů je vytvořit čtvrtě složené z domácností i firem, které vyrobí více elektrické energie, než sami spotřebují. „Byli jsme nejúspěšnější projekt Evropy, vyhráli jsme z 15 konsorcií. Když dáte soláry na střechu a energie zbude, uložíte si ji nyní někde do baterek nebo ji prodáte velkému distributorovi. Nový systém bude fungovat tak, že elektriku prodáte přímo vašemu sousedovi. Mají to být převratné věci, revoluce v obchodování s elektrickou energií,“ řekl Knot.

Projekt na pět let začne v lednu 2019. Pod vedením trondheimské univerzity bude sedm měst vyvíjet a testovat nová řešení, zapojí se i řada firem. Písek s 30.000 obyvateli je po Praze a Brnu třetím městem ČR, které se podobně rozsáhlého projektu účastní.

„Chceme změnit zaběhnuté zvyklosti v uchovávání a distribuci elektrické energie vyrobené občany i firmami,“ řekl Knot. Odborníci budou řešit, jak usnadnit výrobu, vzájemné obchodování nezávislé na centrálním distributorovi. Součástí bude příprava podkladů pro změnu zákonů.

Cílem projektu je lépe využít místní zdroje. „Současný stav technologie a právní rámec prakticky neumožňuje malým producentům energie nabízet své přebytky na volném trhu. Takový postup by do budoucna nemusel platit a já bych elektřinu vyrobenou fotovoltaickými panely na střeše svého domu mohl prodat sousedovi za podmínek, které si spolu dohodneme. Projekt energeticky pozitivních čtvrtí by měl zahrnovat vše od legislativy až po technické řešení a zúčtování,“ uvedl Miloš Prokýšek z organizační složky Smart Písek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744