Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pro cíl EU Česko musí zvýšit podíl obnovitelné energie. Nejperspektivnější je větrná energie, tvrdí Bursík

Pro cíl EU Česko musí zvýšit podíl obnovitelné energie. Nejperspektivnější je větrná energie, tvrdí Bursík

Pro splnění cíle, podle kterého by podíl obnovitelných zdrojů energie (OZE) na hrubé spotřebě energie v Evropské unii měl v roce 2030 činit 32 procent, musí Česko zvýšit podíl takzvané zelené energie v tuzemské spotřebě minimálně na 22,5 procenta. Na dnešním setkání s novináři to uvedli zástupci Komory obnovitelných zdrojů energie. Podle nich jde o nejnižší plánovaný podíl ze všech členských států EU.

Sdružení při výpočtu vycházelo z metodiky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na základě dat Eurostatu. Podle nich činil v roce 2016, za který jsou data k dispozici, podíl obnovitelné energie na konečné spotřebě energie v Česku 14,89 procenta. Komora upozornila, že do takto vnímané energie z OZE patří kromě elektřiny také teplo, chlad a obnovitelné zdroje v dopravě. Podle zástupců sdružení je reálné podíl OZE v Česku do roku 2030 na vypočtenou výši podílu ve výši minimálně 22,5 procenta navýšit.

„V prvních kalkulacích, které obnovitelné zdroje by mohly zajistit ten nárůst, vychází, že největší perspektivu mají větrné elektrárny. Potenciál lokalit máme, i když vyjmeme zvláště chráněná území a národní parky. Větrné elektrárny vyrábějí ze všech obnovitelných zdrojů naprosto nejlevněji,“ uvedl dnes poradce komory a někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík.

Druhou oblastí s velkým potenciálem jsou podle něj domácnosti. „Domácnosti mohou instalovat malé fotovoltaické elektrárny na střechy, mohou instalovat kotle na biomasu, automatické kotle na pelety, solárně termické kolektory nebo tepelná čerpadla. Samozřejmě také různé kombinace těchto technologií,“ dodal Bursík.

Na cíli 32 procent se vyjednavači EU shodli v polovině června. Výsledek je kompromisem mezi původním návrhem Evropské komise, která navrhovala podíl 27 procent, a návrhem Evropského parlamentu, který chtěl podíl OZE ve výši 35 procent. Podle dřívějších vyjádření tuzemských ekologických organizací je dohodnutá výše úspěchem ambicióznějších států.

Podle dat Energetického regulačního úřadu, který používá jinou metodiku než MPO, respektive Eurostat, se samotná zelená elektřina, která se vyrábí z obnovitelných zdrojů energie (OZE), podílela na loňské spotřebě elektrické energie v Česku 13,03 procenta. Meziročně podíl prakticky stagnoval, proti roku 2016 činil nárůst 0,06 procentního bodu.

„Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů stoupla meziročně o 2,4 procenta na 9,62 terawatthodiny (TWh). Zároveň se ale zvyšuje objem tuzemské spotřeby. Podíl výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě tak již několik let stagnuje a drží se na hodnotě kolem 13 procent,“ řekl dnes analytik společnosti ENA Jiří Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Změnu tohoto trendu Gavor nečeká ani v letošním roce. „Výraznější navyšování podílu OZE zřejmě přinese až změna současného způsobu podpory a přechod na aukční systém po roce 2020. Tyto změny budou ostatně nezbytné, aby ČR splnila zvýšené cíle EU do roku 2030,“ dodal analytik.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744