A co kdyby se EU a Spojené království nakonec přece jen dohodly?

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Brexitové drama stále nekončí. Hlavní vyjednávač Evropské unie Michel Barnier v pondělí překvapivě naznačil, že pořád vidí jistou možnost dohody o budoucích obchodních a dalších vztazích s Velkou Británií. O žádné dohodě podobného kalibru se ještě nejednalo pod takovým časovým tlakem.

„Je naší odpovědností dát jednání všechny šance na úspěch,“ řekl Barnier novinářům potom, co se obě strany v neděli rozhodly v rozhovorech pokračovat. Jeho slova nejsou jen dalším výstřelem, které si Brusel a Londýn dlouhodobě vyměňují. Rigorózní francouzský vyjednavač obyčejně bývá v projevu střízlivý, až skoupý na slovo. Pokud v poslední době mluvil, převládala strohá skepse. Jeho náhlý a nečekaný optimismus je tedy pravděpodobně podložen skutečným pohybem v jednání. „Možná vidíme úzkou cestičku k dohodě, pokud vyjednávači dokážou odstranit poslední překážky v nejbližších dnech,“ řekl serveru Politico diplomat blízký jednání. Sám Barnier pak tyto překážky pojmenoval – hospodářská soutěž a rybolov. 

Nekonečná tahanice o to, za jakých podmínek bude Británie s EU obchodovat poté, co k 31. prosinci opustí jednotný vnitřní trh, už nudí a unavuje. Britský premiér pravidelně vyhlašuje pevné a nejzazší termíny, které nahrazuje novými, když se rozhovory nepohnou. Ve středu se při bruselské večeři s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dohodli, že dají vyjednavačům čas do uplynulé neděle, aby buď dosáhli průlomu, nebo to zabalili. Nestalo se ani jedno, ani druhé, ale přesto se pokračuje. Po telefonickém rozhovoru s Johnsonem v neděli večer von der Leyenová řekla, že by vyjednavači měli přece jen dostat ještě trochu času. 

Johnson si musí být vědom hospodářských i reputačních důsledků brexitu bez dohody. Rád by byl spolustrůjcem konstruktivního kompromisu, bojí se však ztratit tvář v symbolických věcech. Obviňuje EU z neústupnosti a žádá, aby místo komise a „jejího“ Barniera mohl jednat přímo s nejvíce zainteresovanými národními premiéry. Jenže to EU nepřipouští a stojí jednotně za názorem, že pokud chce Británie dál obchodovat se sedmadvacítkou bez cel a poplatků, musí mít stejné standardy pro hospodářskou soutěž, ale také třeba pro ochranu životního prostředí nebo dodržovat stejné pracovněprávní předpisy. 

A pokud jde o ryby, které představují mizivou hospodářskou položku na obou stranách, přibližné zachování dosavadních kvót pro výlov by mělo zhruba uspokojit jak britské, tak francouzské, holandské či dánské rybáře. Jenže to by se z toho nesměla dělat záležitost národní suverenity určená jako téma hlavně nacionalisticky naladěné části britské veřejnosti. Ostrovní tisk v posledních dnech s chutí rozvádí Johnsonovu populistickou poznámku, jak budou anglické a skotské bárky od ledna doprovázeny při rybolovu plavidly Royal Navy.

Jak jsem přestal pirátit a naučil se platit i za to, co mají ostatní zadarmo

sinfin.digital