ANO vsadí na jistotu. Do eurovoleb vyšle osvědčené tváře a experty

Lucie Bednárová

14. 03. 2019 • 21:14

Hnutí ANO dnes večer finálně schválilo kandidátní listinu se jmény uchazečů o křesla v Evropském parlamentu. Jedničku Ditu Charanzovou, jejíž jméno už před několika týdny oznámil premiér Andrej Babiš, doplní její kolegyně z Evropského parlamentu Martina Dlabajová. Trojkou bude podle informací INFO.CZ ekonom Martin Hlaváček a čtyřkou poslankyně Radka Maxová.

Už jen několik dní mají české politické strany a hnutí na odevzdání kandidátních listin do voleb do Evropského parlamentu, které po celé EU proběhnou v květnu. Hnutí ANO si dávalo se sestavením vlastního seznamu na čas. Na celostátním sněmu, který proběhl před několika týdny, hnutí potvrdilo pouze lídra. Premiér Andrej Babiš tehdy oznámil, že jím bude současná europoslankyně Dita Charanzová. Zbytek listiny výbor hnutí schválil až dnes v pozdních odpoledních hodinách.

Podle informací INFO.CZ se číslem dvě stane další europoslankyně Martina Dlabajová. O jejím jméně se spekulovalo už delší dobu a jako svou favoritku na tuto pozici ji před novináři opakovaně zmiňovala i Charanzová. Dlabajová byla poprvé do Evropského parlamentu zvolena v roce 2014 ze čtvrtého místa. Před tím podnikala a v roce 2013 byla zvolená předsedkyní Krajské hospodářské komory Zlínského kraje.

Na třetí místo výbor hnutí ANO schválil ekonoma Martina Hlaváčka. Ten pracoval dříve jako vysoce postavený manažer ve společnosti Phillip Morris a působil také na ministerstvu zemědělství či na stálém zastoupení ČR v Bruselu.

Čtyřkou na kandidátce bude poslankyně Radka Maxová. Maxová byla dříve místopředsedkyní hnutí ANO a od roku 2016 je zastupitelkou Jihočeského kraje. Páté místo bude patřit Ondřeji Knotkovi, který pracuje jako manažer pro lucemburskou společnost. Knotek byl v roce 2014 lídrem Pirátů v Mariánských Lázních, avšak později přešel k hnutí ANO.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. a 25. května. Premiér a šéf hnutí ANO Babiš už dříve uvedl, že tyto volby považuje za nejdůležitější v historii EU, protože podle NĚJ ovlivní budoucnost EU. Předvolební průzkumy slibují hnutí ANO až osm mandátů, čímž by si ve srovnání s dneškem polepšilo o čtyři mandáty. Celkově za Českou republiku v Evropském parlamentu zasedá 21 europoslanců.

Podle průzkumu agentury Kantar CZ z letošního ledna víc než polovina Čechů a Češek nevěděla, kdy se budou evropské volby konat. Více než třetina dospělých pak uvedla, že by se jich zúčastnila. Skoro pětina lidí se naopak k volebním urnám vůbec nechystá. Vyšší účast slibují muži, lidé s vyšším vzděláním a pravicoví či pravostředoví voliči.

SDÍLET