Babiš i Orbán odmítají nový návrh Evropské komise na řešení migrace. Uprchlíky prý nechtějí řešit, ale zastavit

Český premiér Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán se postavili proti návrhu na řešení migrace, který v týdnu představila Evropská komise. Brusel ustoupil od takzvaných kvót, tedy počtů běženců, které by každá členská země měla přijmout na svém území. Místo toho by se státy, které odmítají muslimské migranty (například Česko či Maďarsko), ujaly jiných úkolů, zejména nuceného vracení odmítnutých žadatelů o azyl do jejich zemí původu.

„Měli jsme jednání s předsedkyní Evropské komise hodinu a půl, a hlavní téma byla migrace. Tam musím konstatovat, stejně jako maďarský premiér Viktor Orbán, že základní přístup Evropské komise se nezměnil. To znamená, že Evropská komise stále žije v tom, že je potřeba zvládat migraci, a ne ji zastavovat,“ řekl Babiš v pravidelném týdenním přehledu, jinak známém jako „Čau lidi“.

Orbán s Babišem se vypravili do Bruselu na setkání s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou místo summitu, který se nakonec neuskutečnil. Babiš zastupoval i slovenského premiéra Igora Matoviče a jeho stanoviska tak lze v podstatě považovat i postoj Bratislavy. „My jsme toho názoru, že je potřeba ilegální migraci zastavit. Že nemohou rozhodovat o tom, kdo bude žít v Evropě, pašeráci. Že je potřeba skutečně bojovat proti pašerákům, zastavit ilegální migraci mimo Evropu, zřizovat hotspoty mimo Evropu. A samozřejmě z dlouhodobého hlediska je to o tom, že vyřešíme problém v Libyi, v Sýrii a na Blízkém východě, a samozřejmě i vztahy s Tureckem,“ uvedl.

sinfin.digital