Bidenova „šoková terapie“ má dohru. EU řeší, jak posílit vlastní obranu a co udělat s NATO

Členské státy Evropské unie se verbálně shodují v tom, že by se jejich blok měl emancipovat a konat samostatně na světové scéně, liší se však v důležitých odstínech – nakolik by tato „strategická autonomie“ měla, nebo naopak spíše neměla, nadále spočívat na fundamentu bezpečnostní a obranné aliance se Spojenými státy. Ukázala to opět neformální diskuse lídrů „sedmadvacítky“ u úterní večeře ve slovinském Bledu. Z dostupných kusých informací víme, že se mluvilo o rozčarování z dosavadní politiky prezidenta Joea Bidena, ale také o tom, že toto zklamání ještě není důvodem zpochybňovat dosavadní euroatlantické uspořádání.

Cílem „brainstormingu“ nebylo vyplodit nějaké usnesení, takže jediným konkrétním výsledkem byl pokyn vysokému představiteli EU pro zahraniční politiku Josepu Borrellovi, aby do listopadu vypracoval dokument nazvaný „strategický kompas“, který pak bude hlavním chodem prosincového řádného summitu EU. Pokud všechno půjde dobře, bude jeho konečná podoba schválena v březnu příštího roku. Zatím není jasné, nakolik tento harmonogram souvisí s francouzským záměrem svolat na jaro speciální schůzi Evropské rady k otázkám obrany, která má být jedním z vrcholů půlročního francouzského předsednictví v EU.

Evropa má důvody pochybovat o pevnosti a upřímnosti spojenectví s USA. Po čtyřletém prudkém ochlazení za prezidenta Donalda Trumpa musela letos vstřebat další šoky. Špatně nesla neohlášené a chaotické ukončení americké vojenské intervence v Afghánistánu a nepříjemně ji zaskočilo nedávné ustavení obranného trojúhelníku USA-Austrálie-Velká Británie, o kterém nebyli evropští spojenci předem informováni. Dodatečnou obětí tohoto paktování se stala Francie, která přišla o obrovský kontrakt na dodávku vojenských ponorek do Austrálie, jež dala přednost americkým plavidlům.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký dopad měla „ponorková aféra“ na vztahy mezi EU a USA?
  • Jaké dva názorové tábory se v EU utvořily?
  • A proč by EU podle jejích vrcholných představitelů měla mít vlastní obranu?
sinfin.digital