Blížící se eurovolby doprovází nezvyklé ticho. Je to nezájem, nebo klid před bouří?

Lucie Bednárová

Má to být událost roku, ale i zběžná procházka po chodbách bruselského sídla Evropského parlamentu v těchto dnech dává jiný obrázek: zatím tu panuje klid a nic převratného se neděje. To, že nás za necelé dva měsíce čekají nejzásadnější volby, které podle všech možných i nemožných predikcí s největší pravděpodobností změní naše životy na dlouhou dobu dopředu, nepřipomíná zhola nic. Snad jen lehká nervozita, kterou lze vytušit mezi spěchajícími europoslanci. Všichni, zdá se, vyčkávají.

„To teprve přijde, tohle je takový klid před bouří,“ říká mi při kávě v jedné z europarlamentních kantýn český úředník pracující už několik let pro tuto instituci. Za pravdu mu dává i článek, který v podobném duchu vyšel na serveru Politico. Evropu čeká velký volební zmatek, hlásá jeho titulek. Do voleb do Evropského parlamentu zbývají necelé dva měsíce a ani poté, co budeme znát nové složení jediné přímo volené instituce v EU, nemůžeme podle jeho autorů očekávat, že nastane klid. Naopak, možná to bude i horší.

Ale nepředbíhejme a zůstaňme ještě chvíli v Evropském parlamentu, třeba ve zmiňované kantýně, která je po ránu nacpaná k prasknutí. Nejčastěji tu mezi stolovníky zaslechnete slovo brexit. Spojené království už mělo být touto dobou z Evropské unie venku, ale zatím se mu příliš nechce. Poslední informace, které se prakticky z hodiny na hodinu mění, počítají s tím, že britská premiérka Theresa Mayová kvůli neshodě s ostatními členy britského parlamentu požádala lídry EU o odklad vystoupení. V tuto chvíli není jisté, zda jí druhá strana vyhoví, ale všem je jasné, že slovo brexit bude při kávě ještě nějakou chvíli zaznívat.

České řidiče už nikdo v cizině šikanovat nebude, říká Dlabajová. Co přinášejí nová pravidla?

sinfin.digital