Fialova cesta na Ukrajinu je velmi odvážný a chytrý krok. EU tím vzkazuje Putinovi: nezastavíte nás, říká analytik

Cesta tří premiérů středoevropských zemí – Petra Fialy, Mateusze Morawieckého a Janeze Janši – do Kyjeva je podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Petra Boháčka „velmi odvážný a chytrý krok, který nachází dobrý kompromis mezi veřejnou poptávkou a politickou realitou“. Může tato návštěva přispět k vyřešení situace na Ukrajině?

Jaký má podle vás význam cesta tří premiérů středoevropských členských zemí EU do Kyjeva? Je jejím cílem nějak viditelněji a symbolicky projevit podporu ukrajinskému vedení a lidu, vzdát hold jejich statečnosti? Nebo jde naopak spíše o zbytečné a vlastně nebezpečné PR gesto, s cílem udělat si „selfíčko“ se Zelenským v obleženém Kyjevě?

Podle mého soudu je to nejen velmi odvážný, ale také velmi chytrý krok, který nachází dobrý kompromis mezi veřejnou poptávkou a politickou realitou. Máme zde poměrně velkou poptávku, abychom pro pomoc Ukrajině udělali maximum, včetně nějakého přímého vojenského zásahu. Z praktického hlediska je ale vytvoření bezletové zóny nebo i přímého pozemního zapojení nerealistické. Dopady takového kroku mohou být velmi závažné, občané si je nemusí uvědomovat a veřejné mínění by se rychle mohlo obrátit. Není navíc zcela jisté, zda by naše armády byly na takový krok vůbec připraveny.

Návštěva nejvyšších politických představitelů je jak obrovsky riskantní, tak velmi efektivní. EU prostřednictvím premiérů Polska, ČR a Slovinska říká Putinovi, my pojedeme v tento čas po této železnici do vámi obléhaného Kyjeva, a nezastavíte nás.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Může návštěva premiérů ČR, Polska a Slovinska přispět k vyřešení krize a podpořit mírové rozhovory?
  • A kdo mu v delegaci chybí?
sinfin.digital