Boj o evropské peníze na obnovu ekonomik. Budou obětí sporů s Maďarskem a Polskem?

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Kdyby vlády Maďarska a Polska nedávaly unii stále nové důvody zabývat se stavem demokracie v těchto dvou zemích, sedmadvacítka by se celkem snadno shodla na způsobu, jak rozdělit a vyčerpat fond obnovy. Nejde o nic menšího než o 750 miliard eur, které na červencovém summitu nejvyšší představitelé schválili jako lék pro ekonomiku poškozenou koronavirovou krizí. Jenže fungování evropského společenství není a nemůže být jednoduché.

Buď budeme vzorní obránci demokratických principů a základních hodnot, ale zkomplikujeme si tím hospodářskou nápravu, protože pro ni potřebujeme souhlas všech. Nebo přivřeme oči, dáme pragmaticky přednost nápravě, ale vystavíme se tím kritice, že málo hájíme zásady a principy, které by nám měly být svaté. Hledání střední cesty mezi těmito alternativami se EU věnuje intenzivně od léta, naposledy o tom rokovali ministři zahraničí v úterý v Lucemburku.

Předsedající německý ministr pro evropské záležitosti Michael Roth usoudil, že tahle schůzka přispěla k vyjasnění pozic a pomohla hledání kompromisu. Odmítl komentovat prohlášení svého polského kolegy, že Varšava nesouhlasí s kompromisním německým postupem a přeje si návrat k červencovému usnesení. Podle Rotha je nejvyšší čas odpovědně a pružně sbližovat pozice, protože čas kvapí a nikdo si nepřeje, aby Evropská unie nedostála svým slibům ohledně pomoci strádajícím ekonomikám.  

V čem je háček? Evropská komise původně navrhla, aby se do dohody o fondu obnovy napsalo, že na peníze nedosáhne ta země, která nebude u sebe doma praktikovat vládu práva. Jenže po čtyřech dnech a nocích intenzivního jednání dospěl červencový summit pouze ke konstatování, že vláda práva je důležitá, přičemž v této souvislosti utrousil cosi o „podmíněnosti“ čerpání finančních zdrojů jejím dodržováním, s čímž Maďarsko a Polsko mají opakovaně problém. Každý si to vyložil po svém. Šéf Evropské rady Charles Michel tam četl jasné propojení, zatímco premiéři Viktor Orbán či Tadeusz Morawiecki ho neviděli vůbec.

Uteče Německo zbytku Evropy? Fond obnovy ostatním k jeho dohnání stačit nebude

sinfin.digital