Česko vydřelo důležité rozhodnutí o plynu. Evropa by tak měla přežít zimu bez větších obtíží

Vlády členských zemí Evropské unie se shodly, že začnou od srpna dobrovolně snižovat spotřebu zemního plynu tak, aby celková úspora dosáhla do konce března 15 procent. Shodly se také, že pokud dojde k prudkému snížení dodávek plynu, nebo pokud o to pět zemí požádá, učiní z tohoto předsevzetí povinnost, tedy vymahatelný závazek. Rozhodnutí odmítlo Maďarsko, schválilo ho tedy 26 členských zemí. Řada z nich obdržela cílené nebo obecné výjimky či možnosti se zmíněné povinnosti zcela či částečně vyhnout, ale všechny s obecným postupem souhlasily. Evropa zůstala i tentokrát jednotná, a to zásluhou českého předsednictví, které kompromisní znění vyjednalo.

„Evropská unie potvrdila svou jednotu a solidaritu. Učinila veliký krok k tomu, aby zajistila plyn pro své občany pro příští zimu,“ radoval se po skončení mimořádného ministerského zasedání jeho předseda Jozef Síkela. Připustil, že to nebylo snadné, ale skoro všichni byli podle něj ochotni „sdílet bolest“, která bude úsporné škrty provázet. Chtěli jednoznačně vyslat signál na jedné straně ruskému prezidentovi Putinovi, že svými hrátkami s plynem Evropu nerozdělí, a na druhé hlavně vlastním občanům, že nebudou v zimě muset čelit nedostatku plynu na topení.

Zatímco před několika dny, kdy Rusko částečně obnovilo provoz plynovodu Nord Stream 1, se mohlo zdát, že EU s úsporami zbytečně panikaří, poslední vývoj dal za pravdu jak Evropské komisi, která s nápadem přišla, tak České republice, která si ho vzala skutečně „za svůj“ a rozhodla se kvůli tomu svolat mimořádnou ministerskou schůzi. 

Ruský státní podnik Gazprom opět prudce snížil objemy přicházející plynovodem Nord Stream 1 a navýšením tlaku ohrozil provoz na plynovodu přes Ukrajinu. Dosáhl tak rychlého zvýšení ceny plynu – a podle všeho bude v takovém slalomu pokračovat, přičemž jako Damoklovým mečem bude nad všemi evropskými odběrateli udržovat hrozbu v podobě úplného zastavení dodávek. Praha proto zareagovala velmi správně – a ošetřila si tím i vlastní zájem, protože solidární sdílení ušetřeného plynu v rámci EU je pro Česko jako zemi skoro úplně závislou na ruských dodávkách doslova rajskou hudbou.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Které státy si vyjednaly výjimku z úsporného plánu?
  • A k jakým došlo posunům oproti původnímu plánu Evropské komise?
sinfin.digital