Visegrádská čtyřka bude pro Fialovu vládu tvrdý oříšek. Chování Varšavy a Budapešti vrhá stín i na Česko, opustit V4 by ale byla chyba

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Jakmile se ukázalo, že v Česku přebírá odpovědnost středopravá pětikoalice politických stran a končí mocenská hegemonie ANO a jeho šéfa Andreje Babiše, bylo jasné, že je zaděláno na problematičtější vztahy v rámci Visegrádské čtyřky. A že se nová česká politická reprezentace bude snažit vztahy v rámci EU diverzifikovat, tedy se nespoléhat pouze na V4, aniž by ji ovšem zcela ignorovala. Nová vláda zatím nezformulovala přesně své stanovisko zejména k pranýřování Polska a Maďarska ze strany institucí Evropské unie, veřejné výroky z tohoto týdne ale svědčí o zahájení debaty a o tříbení názorů uvnitř vládní koalice.

„Nechceme zanedbávat spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, ale rádi bychom měli nějaká opatření navíc – a chtěli bychom zlepšit a zintenzivnit dialog s jinými členskými státy,“ řekl podle serveru Politico v úterý v Bruselu ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek. Na otázku, zda Česko podpoří případné krácení evropských dotací pro Polsko a Maďarsko, opatrně odpověděl, že v rámci vládní koalice je napřed třeba vést „vnitřní debatu“, než se rozhodne, jakou „míru solidarity“ Praha oběma zemím prokáže.

Méně diplomaticky se vyjádřila předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, když na Facebooku vyzvala maďarské voliče, aby se v dubnových volbách zbavili premiéra Viktora Orbána. „Češi už vyhnali Babiše. Upřímně doufám, že se to Maďarům také podaří,“ napsala. Dodala, že je důležité, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy a ne prospěch jejich premiérů. Českou političku naštvala také Orbánova veřejná podpora kazašskému prezidentovi Kassymu-Jomartu Tokajejovi při potlačování víkendového povstání. „Orbán v podstatě schválil střílení lidí a příchod ruské armády,“ zlobila se. Tokajevovo počínání odsoudil i ministr zahraničí Jan Lipavský. „Prezident, který vydá rozkaz ke střílení civilistů bez varování, nepotřebuje žádnou solidaritu,“ tvítoval ve zřejmé narážce na postoj maďarského premiéra.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč si Fialova vláda bude muset brzy ujasnit, jak se postaví k Polsku a Maďarsku?
  • A proč by byla chyba opustit V4?
sinfin.digital