Pomůžou miliardy z Bruselu resuscitovat českou kulturu?

Práce na českém národním plánu obnovy podle souběžných informací vázne. Ministerstvo průmyslu a obchodu si neví údajně rady se zadáním z Bruselu, že 182 miliard korun přistane na českém účtu jen za podmínky, že bude určeno na provedení účinných reforem ekonomiky a státní správy, které pomohou napravit dopady pandemie a navíc podpoří digitalizaci a ekologickou transformaci. O peníze jako takové však zájem je – poptávka převyšuje nabízenou sumu o 90 miliard. O to naléhavěji podporují kulturní organizace požadavek ministerstva kultury, aby se na ně z tohoto balíku pamatovalo 8,233 miliardy, tedy 4,7 procenta z celkové sumy, které mají být využity na restart odvětví, jež je kvůli covidové pandemii už více než rok v „kómatu“.

Málokdy se podaří sjednotit všechen tento normálně nesourodý a rozhádaný tvůrčí lid, aby táhl za jeden provaz. Tentokrát se to povedlo. Petici „Za kreativní Česko“ požadující zmíněnou dotaci podepsalo na čtyři sta profesních organizací, sdružení, platforem či klubů, škol a univerzit, ale také Asociace krajů, řada krajských úřadů a obcí. Signatáři v otevřeném dopise připomněli, že už od roku 2006 slibují vlády České republiky investovat do kultury jedno procento výdajů ze státního rozpočtu, aniž by to kdy dodržely. Manko za tu dobu dělá už suma sumárum 150 miliard korun. „Neopakujte chyby mnoha přechozích vlád, které kulturu řadily na poslední místo a dlouhodobě ji podfinancovávaly,“ píše se v dopise.

Iniciativa pro jednou směřuje ne proti, ale na podporu ministerstva kultury, které si vládě o zmíněných osm miliard řeklo v rámci mezirezortního vyjednávání o národním plánu obnovy. Upozornilo, že kulturní a kreativní sektor by měl být přirozeným adresátem těchto peněz, a navrhlo, aby byly využity na obnovení kulturních aktivit kultury, ale také na stabilizaci odvětví. Konkrétně by se měla například podpořit v celé zemi kulturní centra coby prostředník mezi vládou a kulturními organizacemi. Mělo by se investovat do modernizace a digitalizace, včetně divadel, posílen by měl být i Státní fond kinematografie. Ministerstvo upozorňuje, že kulturní a kreativní sektor byl krutě zasažen opatřeními, která doprovázejí koronavirovou krizi. Nahromadil se v něm investiční dluh, je připraven se obrodit a má obrovskou absorpční schopnost.

sinfin.digital