Dostál: Koalice může být v klidu. Čísla předznamenala volební kolaps opozičních stran

Vratislav Dostál

18. 02. 2019 • 14:13

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Evropský parlament ukázal vlastní data naznačující, jak si strany vedou před evropskými volbami (CELÝ DOKUMENT ZDE). Neznáme sice přesnou metodiku šetření, přesto je první projekce v několika ohledech pozoruhodná. Babišovo hnutí ANO by bralo osm z jedenadvaceti mandátů, o polovinu méně by získala ODS, po třech pak Piráti a sociální demokraté. Dva by připadly komunistům a jeden mandát by získala SPD. Co to znamená?

Pokud by tak nějak měly květnové volby do Evropského parlamentu skutečně skončit, znamenalo by to krutou prohru především pro roztříštěnou pravici. A také pro opozici jako celek.

Jak známo, lidovci jdou do voleb s menšími konzervativními formacemi, TOP 09 právě dnes zveřejňuje společnou kandidátku se Starosty a nezávislými. Všechny tři strany jsou sice doposud zastoupeny v české sněmovně, zároveň ale platí, že se dlouhodobě pohybují okolo pětiprocentní hranice, která je nutná pro zisk mandátu také v evropských volbách.

Jakékoli těsnější spolupráci zmíněných subjektů brání nejspíš osobní animozity lídrů. A především jejich odpovědností bude, pokud hlasy voličů těchto konzervativně-liberálních sil – a může jich být klidně skoro deset procent – ve volbách propadnou. Možná stojí za to připomenout, že v minulých evropských volbách získala TOP 09 společně se STAN čtyři mandáty a lidovci tři. Celkově tedy hovoříme o případné ztrátě sedmi mandátů, tedy jedné třetiny z těch, které připadnou českým politickým stranám.

Možné zisky českých stran v eurovolbách (projekce z 18. února 2019)

V celku tedy pravice může poměrně výrazně ztratit. Nic na tom nemění ani teoretický nárůst mandátů pro občanské demokraty ze dvou na čtyři. A když už jsme u pravolevého štěpení: sociální demokraté brali před pěti lety čtyři mandáty, komunisté tři. Tradiční levice by tak podle projekce, která podle autorů pracovala s veřejnými daty z jednotlivých členských zemí, mohla ztratit jenom dva mandáty.

Europarlament bude mít v důsledku britského odchodu z EU méně křesel, rozdělovat se bude 705 míst místo stávajících 751. Autoři projekce, která má být upravována podle nových údajů každé dva týdny, připomínají, že rozdělení křesel podle frakcí odpovídá stávajícímu zapojení politických stran do nich. Po volbách můžou frakce vypadat jinak a můžou vzniknout zcela nové.

Při analýze české politiky si už ale pouze s pravolevým štěpením několik let nevystačíme. Politický terén lze dobře zkoumat i na pozadí střetu mezi novými hnutími a tradičními politickými stranami. Pokud bychom ANO nepovažovali za součást tradiční polistopadové politiky, což prostě Babišova formace není, znamenalo by to, že nové protestní či populistické formace (ANO, Piráti, SPD) získají v květnu celkem dvanáct mandátů. Tedy víc než polovinu. Na tradiční subjekty (ODS, ČSSD, KSČM) jich zbude jen devět.

A pak lze data poskládat ještě jinak, a to na ose koalice versus opozice. A zde jsou čísla doslova zdrcující: hnutí ANO by podle aktuální projekce obdrželo spolu s ČSSD a KSČM celkem třináct mandátů, pokud bychom k nim započítali také SPD jako nepřiznaného či skrytého člena koalice, dostali bychom se na čtrnáct křesel z jedenadvaceti. A ještě krušnější je pro tuzemskou parlamentní opozici fakt, že by se do europarlamentu dostaly jen dva její zástupci: ODS a Piráti. Jakkoli jsou eurovolby atypickým kláním, přece jenom z nich lze usuzovat, jak si koalice ve srovnání s opozicí u veřejností vede. A čísla hovoří v tomto ohledu jednoznačně.

Současné mandáty a možné volební výsledky europarlamentních frakcí (projekce z 18. února 2019)

SDÍLET