Erdogan vyjel proti Macronovi a zavařil si tak na možné sankce EU

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | To tady ještě nebylo. V neděli večer zahřměla z pařížského Elysejského paláce do světa kanonáda tvítů ve francouzštině, angličtině i arabštině. „Svobodu milujeme, rovnost zaručujeme a bratrství intenzivně prožíváme,“ vypálil do světa prezident Emmanuel Macron. Reagoval tak na nepřátelské manévry svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana, ale i šířeji na pozdvižení, které v řadě muslimských zemí vyvolalo zveřejňování karikatur proroka Mohameda ve Francii a celková vyhrocená atmosféra po zavraždění středoškolského profesora Samuela Patyho.

Patyho zabil čečenský mladík poblíž lycea v Conflans-Sainte-Honorine u bran Paříže za to, že ve třídě při hodině občanské výchovy ukazoval studentům zmíněné karikatury, na nichž dokazoval princip svobody vyjadřování a projevu. „Nikdy se nezřekneme karikatur,“ prohlásil pak slavnostně prezident Macron v projevu na nádvoří pařížské Sorbonny. Slíbil, že bude posilovat laický charakter francouzského školství a že bude trestat útoky proti němu. Vyzval ministry vnitra, spravedlnosti a školství, aby přijali odpovídající opatření, včetně rozpuštění kontroverzních organizací a vyhoštění osob podezřelých ze sympatií k radikálnímu islámu.

Ačkoli na celé aféře nebylo nic „tureckého“, Erdogan se do Macrona nevybíravě pustil. „Co má tato osoba zvaná Macron za problém s muslimy a s islámem? Potřebuje mentální léčbu,“ prohlásil v neděli. O den později vyzval k bojkotu francouzského zboží. „Jako ve Francii někteří říkají: nekupujte turecké značky, obracím se já na svůj národ – nevšímejte si francouzských značek, nekupujte je!“ A jelikož mnozí evropští státníci tyto výroky okamžitě odsoudili a vyjádřili Macronovi podporu, Erdogan jim neadresně vynadal do „fašistů“ a „nacistů“. A prohlásil, že v Evropě „probíhá proti muslimům podobná lynčovací kampaň jako proti Židům před druhou světovou válkou“. 

Krvavá zahrada Karabach. Reportáž Lenky Klicperové a Markéty Kutilové

sinfin.digital