EU se posunula ke schválení zemědělské politiky na příští období

V kostce lze říct, že EU bude nadále investovat do zemědělství zhruba třetinu svého rozpočtu (podle plánu 340 miliard eur), že bude poněkud štědřejší a shovívavější vůči drobným soukromým rolníkům a že peníze poplynou víc než dosud na boj proti klimatickým změnám a ochranu životního prostředí.

Uplynulý týden byl zásadní pro nejbližší budoucnost evropského zemědělství, o které dlouze a úporně jednali jak rezortní ministři členských států, tak poslanci Evropského parlamentu.

Konzervativní stoupenci tradičního hospodaření nejsou spokojeni, protože se obávají ztráty konkurenceschopnosti, a ekologické organizace zase žehrají, že změny nejdou dost daleko a nejsou v souladu se závazky, které na sebe EU vzala v tzv. zelené dohodě. Stanoviska Rady EU, tedy vlád členských zemí, a Evropského parlamentu se v mnoha bodech liší, takže obě strany plus Evropskou komisi čeká v příštích týdnech obtížné dohadování, takzvaný trialog.

Teprve potom bude jasno, co přesně evropské zemědělce v příštích sedmi letech čeká. Kolik peněz přesně přistane na národních účtech, se ovšem dovědí až poté, co EU definitivně schválí rozpočet na období 2021-26.

Napřed se v Lucemburku sešli ministři sedmadvaceti zemí a po pětačtyřiceti hodinách jednání, ve čtyři ráno z úterý na středu, vyplodili dohodu o budoucí společné zemědělské politice a jejím příspěvku k ochraně životního prostředí, respektive k omezení jeho zhoršování. Souběžně se zemědělskou politikou EU zabýval celý týden Evropský parlament.

Zemana jsem podpořil, protože to byl jen strejda z Vysočiny. Dát vydělat Grossovi nebylo nic špatného, říká Krúpa

sinfin.digital