EU si půjčila první miliardy na oživení ekonomiky. Jak bude dluh splácet, zůstává velkou neznámou

Ještě před rokem by toto málokoho napadlo. A přece. Jedenáct měsíců po schválení „fondu obnovy“, (formálně balíčku New Generation EU), si Evropská komise vypůjčila tento týden prvních 20 miliard eur na pomoc ekonomikám členských států postižených dopady covidové epidemie. Je to velká událost, protože nejde o běžnou výhodnou půjčku předanou komisí členskému státu, který ji pak splácí. V tomto případě se prostřednictvím komise zadlužuje kolektivně celá EU, přičemž 421 miliard bude rozděleno ve formě dotací a grantů, tedy bez povinnosti pro daný stát tyto prostředky splatit. „Je to skutečně historický den pro Evropskou unii,“ prohlásila šéfka komise Ursula von der Leyenová. Upozornila ovšem, že úspěch „fondu obnovy“ závisí na schopnosti vlád dodatečné peníze řádně využít. „Máme plán, který musíme nyní v praxi provést. Budeme velmi ostražití, aby se to dělo pořádně.“

Za zmíněných 421 miliard bude EU ručit svým rozpočtem, což schválily parlamenty všech 27 členských zemí, podle komisaře Johannese Hahna za „rekordních“ pět měsíců. Komise podle něj vydá letos dlouhodobé dluhopisy ve výši 80 miliard a krátkodobé v hodnotě několika desítek miliard; do operace se zapojí třicítka bank. Tempo půjčování se bude řídit podmínkami na trhu; komise si nepřeje, aby vysoká poptávka vedla ke zvýšení úrokových sazeb. Vedle EU jako celku si totiž nadále masově půjčují vlády členských zemí na vlastní programy nápravy po covidové epizodě. Německo si například hodlá vypůjčit 240 miliard a Francie plánuje letos dodatečný dluh ve výši 290 miliard eur. Na trzích je proto rušno; ačkoli Evropská centrální banka dohlíží na to, aby se úrokové sazby nezvedaly, může k takovému tlaku dojít.

Aby členské státy na peníze dosáhly, musely vypracovat a komisi předložit „národní plny obnovy“. První z nich už komise schválila – von der Leyenová se tento týden vypraví s dobrou novinou do Španělska, Portugalska, Lucemburska a do Řecka; příští týden se čeká zelená pro Německo, Francii, Belgii, Slovensko a Itálii. Šéfka evropské exekutivy chce postupně navštívit všechny země, připomenout jejich vládám, že jde o nové a nevídané evropské peníze a že jimi financované reformy a investice popsané v plánech obnovy budou pod drobnohledem komise. Ta bude především sledovat, jak se naplňují „cíle a milníky“, které vlády do svých plánů vtělily. Pro obě strany to bude znamenat obrovskou práci, protože projekty bude třeba spustit okamžitě, aby se peníze smysluplně utratily do konce roku 2006. Pro všechny platí, že 37 procent prostředků bude vynaloženo na boj proti klimatickým změnám a 20 procent na digitalizaci.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Do čeho chce Česko investovat evropské peníze?
  • Co zkomplikuje úvodní fázi rozdělování peněz?
  • A co zůstává velkou neznámou?
sinfin.digital