Maďarsko znovu proti všem. EU nemá stanovisko ke konfliktu Izraele s Hamásem a ztrácí definitivně vliv

Maďarsko znemožnilo v úterý schválení společného stanoviska ministrů zahraniční Evropské unie k poslednímu vyhrocení konfliktu mezi Izraelem a pásmem Gazy ovládaným hnutím Hamás. Vysoký představitel EU Josep Borrell tak na závěr neformální videoschůze mluvil jen sám za sebe, když vyzval Hamás k zastavení raketových útoků, potvrdil a podpořil právo Izraele se bránit, ale zároveň označil za „nepřijatelný“ vysoký počet civilních obětí a upozornil Izrael, že by měl postupovat „přiměřeně a v souladu s mezinárodním humanitárním právem“.

Právě kvůli této výtce maďarský ministr Péter Szijjártó odmítl podpořit připravené prohlášení, z něhož Borrell citoval a s nímž podle něj souhlasilo všech ostatních 26 zemí včetně Česka. A jelikož v zahraničněpolitických otázkách musí EU postupovat jednomyslně, maďarské veto znamenalo, že unie společnou pozici nemá. Borrell se na tiskové konferenci svěřil, že mu „dělá potíž pochopit maďarské výhrady“ a podotkl, že zahraniční politika EU by neměla být obětí „rozmarů“ členských zemí, které by naopak měly usilovat o naplnění mandátu, tedy o dosažení společného stanoviska.

Ne že by Izrael nebo Hamás nějak zvlášť čekaly na vyjádření Evropské unie, která v úsilí o řešení blízkovýchodního konfliktu hraje už dlouho okrajovou roli, právě kvůli neschopnosti zaujímat jasné postoje kvůli vnitřnímu rozdělení; úterní rozkol je v této skepsi utvrdil. Borrell sice na tiskové konferenci mluvil o tom, že je třeba hledat „opravdové politické řešení“ izraelsko-palestinského konfliktu, protože „mírový proces stagnuje už příliš dlouho“, jeho slova však sotva kdo registroval.

Řada západních členů EU od Belgie po Finsko tradičně hledí kriticky na Izrael, zejména kvůli jeho zacházení s Palestinci na okupovaných územích a v pásmu Gazy. Ke kritikům Izraele patřila také Francie, která se v poslední době posunula na pozice bližší izraelské vládě. Německo si z historických důvodů nedovoluje Izrael kritizovat, což jaksi kompenzuje významnou finanční podporou palestinské samosprávě. Skupina nových členských zemí – Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Česko – a také Rakousko mají spíše tendenci hájit izraelská stanoviska. Poslední dvě jmenované zaujaly momentálně pozornost tím, že na vládních budovách, v českém případě na Pražském hradě, vyvěsily na znamení podpory izraelské vlajky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co o EU vypovídá poslední příhoda?
  • A proč se EU sama vyřazuje ze hry při řešení světových problémů?
sinfin.digital