Evropské lídry čeká summit, který napoví o budoucnosti EU. Babišova neúčast by byla špatný signál

Málokdy se stává, že by v předvečer zasedání Evropské rady nebylo jisté, jak budou vypadat hlavní chody na jejím jídelníčku. Tentokrát tomu tak je a sporné položky jsou skutečně zásadní. Podle plánu měla EU na nejvyšší úrovni posvětit výsledek jednání o budoucích vztazích EU s Velkou Británií. Měla také potvrdit schválení sedmiletého rozpočtu EU a nového fondu obnovy jako reakci unie na ekonomický dopad pandemie koronaviru, obojí dohromady v hodnotě 1,8 bilionu eur. Jenže tyto dva body nejsou ani na formální pozvánce, která byla šéfům států a vlád v minulých dnech rozeslána.

Její autor, předseda Evropské rady Charles Michel přitom trval na fyzické přítomnosti lídrů právě proto, aby se dotáhlo jednání o brexitu a o penězích. Obojí bylo také na špici ambicí Německa, od července předsedajícího EU, které dokázalo v červenci vyjednat zmíněný bezprecedentní fond obnovy a nalít tak Evropě do žil novou mízu. Jenže vyjednávání o obchodní dohodě mezi EU a Británií se od té doby nikam nepohnula. A finanční balík pohrozilo vetovat Maďarsko a Polsko, protože byl mezitím doplněn o návrh nařízení, které podmiňuje čerpání evropských peněz dodržováním vlády práva.

V Bruselu se objeví dnes večer britský premiér Boris Johnson, aby v hodině dvanácté mluvil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou o zbývajících třech sporných otázkách, které dlouhé týdny brání uzavření dohody. Zatímco podle britských zdrojů se tím jednání posouvá na nejvyšší politickou úroveň, podle unijních jde jen o výměnu názorů s cílem případně upřesnit pokyny vyjednávačům. V každém případě se zdá, že britská neochota se zavázat respektovat evropská pravidla hospodářské soutěže výměnou za neomezený přístup zboží a služeb na trh EU představuje pro unii nepřekonatelnou překážku; její změna se jeví jako jediný klíč k průlomu. Alternativou pak bude brexit bez dohody, který si oficiálně nikdo nepřeje.

sinfin.digital