Nesmysly o vakcínách ze dne na den vystřídaly lži o Vrběticích. Dezinformace jsou pro Rusko zbraň, na jeho nepřátelské projevy musíme reagovat, říká Jourová

„Jsme svědky celé řady nepřátelských projevů Ruské federace, na které musíme reagovat. Jednotně a jednoznačně, s využitím diplomatických, ale i ekonomických nástrojů,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Česká eurokomisařka je jedním z předních unijních činitelů, kterým Rusko zakázalo vstup do země. Podle Jourové je to trest za Vrbětice i její aktivity proti šíření dezinformací. 

Rusko minulý týden zveřejnilo seznam lidí, včetně významných politiků, kterým byl zakázán vstup do Ruska. Vaše jméno je mezi nimi; z 27 členů Evropské komise jste jediná. Vyplývá to z povahy vašeho portfolia? Nebo to vysvětlujete také kontextem, tedy ruským hněvem zaměřeným na Českou republiku v souvislosti s „ případem Vrbětice “?

Ano, mé jméno je na seznamu lidí, kterým byl odepřen vstup do Ruska. Nemůžu říct, že jsem to očekávala, ale zároveň mě to moc nepřekvapilo. Důvody znají jen v Kremlu. Já se ale domýšlím, že je to kvůli tomu, co dělám a odkud jsem. V Evropské komisi se zabývám dezinformacemi, lidskými právy, svobodou projevu. U dezinformací jsem se mockrát kriticky vyjadřovala k Rusku jako zdroji koordinovaných dezinformačních kampaní jdoucích proti zájmům Evropy, vytvářejících ovzduší nenávisti a strachu, budících nedůvěru lidí v demokracii. S covidem to vše jen zesílilo a nabralo na nebezpečnosti. 

Před rokem jsem o tom začala hovořit veřejně, na základě jasných důkazů. Západní média tehdy psala, že Komise nezvykle otevřeně označila Rusko a Čínu jako původce dezinformačních kampaní. Jsem toho názoru, že pokud čelíme tak nebezpečným tlakům, musíme je jasně pojmenovat a nebalamutit veřejnost prázdným diplomatickým jazykem. A v Kremlu to samozřejmě zaznamenali. A zadruhé, jsem Češka. Poté, co byly zveřejněny informace k Vrběticím, jsem jasně reagovala, že podporuji kroky české vlády a důvěřuji informacím českých bezpečnostních služeb, že šlo o útok ruských agentů na naši zemi, s oběťmi na životech a obrovskými materiálními škodami.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč by se měla EU odklonit od „romantismu“ ve vztahu k Rusku?
  • Jak chce EU bojovat proti ruským dezinformacím?
  • A kde končí pragmatická „reálpolitika“?
sinfin.digital