Juncker jde do důchodu, nové regulace už od jeho Evropské komise nečekejte

Lucie Bednárová

Současná Evropská komise, kterou vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, bude oficiálně úřadovat do letošního listopadu, pak se její složení promění. Už teď ale přeřazuje do pomalejšího módu a není pravděpodobné, že by ještě předložila nějakou zásadní legislativu. Řada eurokomisařů navíc bude v nadcházejících evropských volbách kandidovat, a tak se místo práce v Komisi věnují spíše kampani.

„Nečekejte, že Evropská komise ještě s něčím přijde. Už jsme také ve volebním módu,“ řekla ve čtvrtek v Praze eurokomisařka Věra Jourová. Mluvila sice o svém portfoliu (spravedlnost, ochrana spotřebitele a rovnost žen a mužů), ale její slova lze vztáhnout na práci celé Komise. V Bruselu se vše začíná řídit jedním datem – květnovými volbami do Evropského parlamentu, které v případě Česka budou 24. a 25. května.

Kromě toho, že se po nich obmění složení Evropského parlamentu, začne také hledání předsedy nové Evropské komise a členů a členek sboru. Mandát stávající Komise vyprší k listopadu a poté se „vlády“ ujme Komise nová. I když do té doby zbývá ještě více než sedm měsíců, už nyní se na různých úrovních rozehrávají politické i diplomatické hry.

Jourová jako příští komisařka?

Šéf Komise může vzejít z procesu, který se označuje jako výběr Spitzenkandidátů. Jsou to volební lídři evropských nadnárodních stran, u kterých se tím deklaruje, že mají zájem také o vedení příští Evropské komise. Vzhledem k tomu, že tento postup není popsán v žádné smlouvě, a navíc s ním nesouhlasí některé členské státy, není jisté, zda se jím budou instituce tentokrát řídit.

Na propagandu EU jsem alergický, říká jeden z nejvlivnějších Čechů v Bruselu

sinfin.digital