Kerles: Útok na Stracheho byl útokem na pravicové radikály v celé EU

KOMENTÁŘ MARKA KERLESE | Ať už stojí za kompromitujícím videem na rakouského vicepremiéra Heinze Christiana Stracheho kdokoliv, nejedná se zdaleka jen o útok na rakouskou krajně pravicovou stranu Svobodných. Autor videa chtěl před volbami do evropského parlamentu odhalit praktiky i jiných protiimigračních stran v EU. 

Ono je to totiž, jak naznačuje video, v podstatě jednoduché. Stačí se v rozjitřené atmosféře migrační krize svézt na vlně všeobecného odporu proti migraci, přidat pár frází ve smyslu „naše země, naše pravidla“, nadávat na zneužívání sociálních dávek (v českém případě na Romy) a pak už se z vaší strany může stát docela dobrý penězovod pro pár vyvolených. Alespoň přesně tak představil praktiky své mateřské strany předseda rakouských Svobodných a zároveň dosavadní vicepremiér Rakouska Heinz Christian Strache.

Ve videu, natočeném ve vile na Ibize před rakouskými parlamentními volbami v roce 2017, tvrdí před domnělou neteří ruského oligarchy, že když oligarcha podpoří stranu ve volbách svými „černými penězi“, strana se mu odvděčí přístupem ke státní zakázkám v Rakousku. Navíc odhaluje systém, kterým lze podle něj napumpovat zahraniční peníze do stranické pokladny, aniž by takový příspěvek nutně musel procházet oficiálním účetnictvím. A je úplně jedno, zda ty peníze budou pocházet z Ruska nebo třeba z Libye. 

Jak se později ukázalo, Strache i jeho stranický přítel Gudenus jen nalétli provokaci, domnělá neteř ruského oligarchy byla jen nastrčenou loutkou. O identitě toho, kdo si video objednal, se zatím jen spekuluje, hovoří se například o německém satirikovi Böhmermannovi. Pouze jedna věc je jistá. Kdyby někdo chtěl Stracheho a jeho FPÖ poškodit, mohl to udělat už dávno. Jenže neudělal. Nechal Svobodné uspět ve volbách a uzavřít vládní koalici s lidovci, a video pak zveřejnil až těsně před volbami do Evropského parlamentu. Proč?

Rakouská vláda padla kvůli skandální nahrávce. Zemi čekají předčasné volby

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital