Kráčí Slovinsko ve stopách Polska a Maďarska?

Žiga Faktor

Během jediného roku vlády premiéra Janeze Janši se Slovinsko zařadilo na seznam členských zemí EU, které jsou kritizovány za dramaticky se zhoršující stav svobody médií. Hlavní roli v tomto procesu hraje právě premiér Janša, který se v „trumpovském“ stylu často velice ofenzivně naváží do k němu kritických novinářů. Propaguje také zásadní změny na slovinské mediální scéně, která je dle jeho názoru extrémně levicová a nevyvážená. Jde Slovinsko opravdu ve stopách Polska a Maďarska?

Ve Slovinsku je Janez Janša téměř kultovní osobností, která silně polarizuje obyvatelstvo. Politický matador, který se osobně angažoval v boji o nezávislost země, stojí v čele pravicové SDS již od roku 1993 a v loňském roce se ujal premiérského postu už potřetí. Janša se v posledních letech vyprofiloval v politika razícího silně populistický a nacionalistický narativ, který ve velké oblibě využívá Twitter ke komunikaci se svými voliči, ale především pak k útokům na kohokoliv, kdo se odváží kritizovat jeho vládní stranu SDS. Jeho terčem jsou tak nejen opoziční politici, ale i novináři či akademici (i ti zahraniční). 

Janšovy slovní útoky jsou systematicky korigovány a pravidelně podporovány nejen dalšími uživateli spjatými s SDS, ale také armádou falešných twitterových účtů, které lidé napojení na SDS spravují, jak ukázala analýza investigativních novinářů Podčrto.si. Aktuální vláda zároveň vytváří silný tlak na národní zpravodajský kanál RTV a národní tiskovou agenturu STA. V obou případech je cílem tohoto nátlaku rezignace aktuálních čelních představitelů, která by Janšovi umožnila dosazení svých kandidátů. Dění na slovinské mediální scéně se v posledních týdnech dostalo pod drobnohled Evropské komise, a svoboda médií ve Slovinsku se spolu se situací v Maďarsku a Polsku probírala i na březnovém plenárním zasedání Evropského parlamentu.

Slovinský premiér Janez Janša v Bruselu
sinfin.digital