Čeští ministři během grilování v Evropském parlamentu dokázali překvapit, nad některými otázkami se ale zapotili

Jako na počátku každého půlročního předsednictví v Radě EU se také českým ministrům dostalo pozvání do příslušných výborů Evropského parlamentu, kde si je tento týden „podali“ europoslanci. Vesměs ovšem šlo o zdvořilé výměny názorů, jiskření bylo docela málo, ale sama škála probíraných témat dobře připomněla rozsah, hloubku a složitost evropských politik a z nich plynoucí legislativy. Pro ministry to byla dobrá škola, protože dotazy šly mnohdy do hloubky, nejednou se týkaly zdánlivých podrobností, některé byly záludné; dlužno říct, že si s nimi zástupci české vlády vesměs poradili, což svědčí přinejmenším o svědomité přípravě.

Na gril byli v prvních třech dnech tohoto týdne pozváni Anna Hubáčková, Zdeněk Nekula, Vlastimil Válek, Marian Jurečka, Martin Kupka, Ivan Bartoš, Jozef Síkela, Vladimír Balaš, Zbyněk Stanjura, Jan Lipavský, Martin Baxa a Mikuláš Bek. V podstatě všichni se dopředu naučili, že mají poděkovat za pozvání a vyjádřit velikou radost nad tím, že mohou pobesedovat s „honorable members“ toho či onoho výboru. Někteří (Hubáčková, Baxa, Jurečka) přečetli úvodní vyjádření česky, jiní anglicky; Síkela dokonce střídal angličtinu a němčinu. Na otázky odpovídali v drtivé většině případů česky, Síkela a Balaš se sem tam „zapomněli“ a reagovali anglicky. Někteří poděkovali po skončení tlumočníkům, což se sluší a patří.

Od těchto slyšení se nečekají žádní sólokapři, je to spíše prověrka jak znalostí, tak schopnosti rychle reagovat. Vládní priority pro české předsednictví jsou notoricky známé a pozvaní politikové se jich pevně drželi, zejména v připravených úvodních prohlášeních. Na někoho, kdo se díval na všechna, nebo skoro všechna vystoupení, pokud to bylo v lidských silách, působili jako tým, který hraje a zpívá z jednoho partu. Nečekaných informací bylo jako šafránu, ale byly. Takže:

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková překvapila oznámením, že už v pondělí ráno byl spuštěn „trialog“ mezi Radou EU, Evropským parlamentem a Evropskou komisí o prvních normách z „klimatického“ balíku Fit for 55; do té doby se mělo za to, že trialogy začnou až v září. Hubáčková tak předvedla český „tah na branku“ a slíbila poslancům, že se budeme snažit celou sadu nových norem dotlačit do finále před koncem roku. Také mezi jejími úkoly vyčnívají jako priorita úspory energií, obnovitelné zdroje, efektivita spotřeby, to vše jako součást odklonu od ruských fosilních paliv v důsledku války na Ukrajině.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím překvapili Síkela a Kupka?
  • U jakých otázek se zapotil ministr práce a sociálních věcí Jurečka?
  • A o jaké historky z osobního života se čeští ministři podělili?
sinfin.digital