Lídryně žlutých vest končí, rozhádané hnutí se jí sjednotit nepovedlo

rok

12. 03. 2019 • 16:34

Francouzské žluté vesty se mohly stát černým koněm evropských voleb, nakonec ale zřejmě skončí v poli poražených. Část lidí protestujících v ulicích přeměnu v politické hnutí odmítá a Ingrid Levavasseurové vyčítali, že jen usnadňuje vítězství vládní strany Republika vpřed!

Jednička kandidátky francouzských žlutých vest do evropských voleb hodila definitivně ručník do ringu. Jednatřicetiletá zdravotní sestra Ingrid Levavasseurová oznámila v rozhovoru pro deník Le Parisien, že v květnových volbách kandidovat nebude. Ještě koncem ledna přitom průzkumy veřejného mínění pasovaly kandidátku žlutých vest na třetí místo, tedy před dříve dominantní socialisty i republikány, ale i krajně levicové hnutí Nepoddajná Francie Jeana-Luka Mélenchona.

„Je to příliš unáhlené a vzdálené od mého boje, zvláště oprava sociálního systému, který je zablokovaný 40 let,“ přiznala Levavasseurová, která už před časem připustila, že v čele kandidátky Shromáždění z občanské iniciativy (RIC) stát nebude. Na volby do Evropského parlamentu se ale ještě v půlce února chystala s tím, že se pokusí sestavit novou kandidátku. Na serveru Leetchi proto zahájila veřejnou sbírku. Nyní své ambice vzdala.

V Paříži ji vypískali

K jejímu rozhodnutí přispěl fakt, že se nepodařilo sjednotit znesvářené skupiny žlutých vest, z nichž mnozí odmítají vstup sociálního hnutí do politiky. Když Levavasseurová vystoupila 17. února na jedné z pařížských demonstrací, dav ji vypískal a sprostě urážel.

Někteří demonstranti ji obvinili, že je na straně prezidenta Emmanuela Macrona – kandidátka žlutých vest by totiž podle průzkumů odvedla část voličů od jeho hlavních soupeřů, krajně pravicového Národního sdružení Marine Le Penové a krajně levicové Nepoddajné Francie.

Nesoulad panoval hned od počátku i na samotné kandidátce RIC. Krátce po jejím založení odstoupil manažer kampaně i jeden z kandidátů, o němž se zjistilo, že ještě vloni na podzim podporoval prezidenta Macrona. Část kandidátů se později sešla s italským vicepremiérem Luigim di Maiem, což vyvolalo diplomatickou roztržku mezí Paříží a Římem. Sama Levavasseurová na schůzce nicméně přítomna nebyla.

Kromě Shromáždění z občanské iniciativy existují další tři kandidátky žlutých vest, které ale vznikly později a neměly takovou publicitu jako skupina vedená Levavasseurovou. I ony zastupují jen malou část názorově rozmanitého hnutí, jež spojuje jediné – nesouhlas s politikou prezidenta Emmanuela Macrona.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách