Macron hraje vabank. Francii naštval ostrý výpad proti neočkovaným i „kiks“ s vlajkou EU

Prezident Emmanuel Macron, často kritizovaný za až povýšeně noblesní chování, se najednou vyjádřil jako dlaždič, když použil slovo „emmerder“ na adresu pěti milionů Francouzů, kteří se tvrdošíjně odmítají očkovat proti covidu 19. V zemi, kde politická polemika a filipika jsou národním sportem, tím zavdal příčinu k radostnému hašteření a odstartoval tím tak nějak kampaň za vlastní znovuzvolení, ačkoli dosud svou kandidaturu oficiálně nevyhlásil. Opepřil i opentlil také hned v prvním týdnu předsedání své země Evropské unii, které bleskové šíření covidové varianty omicron hrozí vykolejit na samém začátku.

Ačkoli ve kmeni zmíněného slovesa vidíme podstatné jméno „merde“, tedy jadrné „h..no“, bývá v normální hovorové francouzštině používáno hojně, aniž by se nad tím kdo pozastavoval. Řekl-li tedy prezident opakovaně v rozhovoru se čtenáři listu Le Parisien, že chce „emmerder“ neočkované spoluobčany, má tedy v úmyslu je spíše „naštvat“ než „nas.at“, a to tím, že zavede covidový pas jen pro očkované; ti ostatní nebudou smět ani do kina, ani na fotbal a ani do hospody.

Macron riskuje a hraje tak trochu vabank. Na jedné straně mu lehce sprosté slovo, znějící nepatřičně, tudíž o to hlasitěji z pomazaných úst, může přinést sympatie mnoha z 90 procent očkovaných dospělých Francouzů, kteří už mají dost omezení souvisejících s pandemií a zákonitě nevraží na své spoluobčany odmítající očkování. Dobře také ví, že odmítači se rekrutují převážně z řad voličů nacionalistické krajní pravice, kteří by ho nevolili v žádném případě. V rozhovoru pak přímo reagoval na otázku zdravotní sestry, která hořekovala, že u ní v nemocnici leží na JIPce 85 procent neočkovaných. Prezident tedy mířil přímo do srdce problému v okamžiku, kdy má Francie přes 200.000 nakažených denně a vévodí světovým žebříčkům.

Na druhé straně se samozřejmě vůbec nezhostil své prezidentské úlohy, kterou je sjednocovat, přemosťovat rozdíly a uhlazovat rozepře. Svým výrokem může zradikalizovat část veřejnosti, která by se mohla dopustit podobných násilných protestů, jaké Francie zažila před třemi lety ze strany „žlutých vest“, lidového hnutí vyvolaného dobře míněným Macronovým rozhodnutím zvednout ceny pohonných hmot a přimět tak lidi se vážněji zamyslet nad elektromobilitou. Všichni protikandidáti se logicky okamžitě zakousli do nabízené kosti – vyčítali mu stigmatizování části národa, nefér jednání, vulgární vyjadřování, ba popírání republikánských hodnot. Prezident ve stejném rozhovoru totiž řekl, že „nezodpovědný (člověk) už není občanem“. V kontextu to bylo míněno jako výzva k očkování coby aktu občanské odpovědnosti. Vytrženo z tohoto kontextu je to hodně silná káva, přímo výzva k polemice o základních hodnotách demokracie a lidských práv. A právě na ní se zasekla debata o novém pandemickém zákonu ve francouzském Národním shromáždění, kterým má být zaveden onen výlučně vakcinační covidový pas; podařilo se ho schválit až po 48 hodinách úporného jednání. Symbolicky souběžně onemocněl covidem-19 šéf sněmovny Richard Ferrand.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak omicron komplikuje francouzské předsednictví?
  • A jaký „kiks“ s unijní vlajkou naštval Francouze?
sinfin.digital