Maďarsko nás ve vrbětické kauze moc nepodpořilo. Je ale Orbán skutečně trojským koněm Kremlu?

Jan Blažek

KOMENTÁŘ JANA BLAŽKA | Odhalení příčin výbuchu ve Vrběticích otřáslo českou společností a vztahy s Ruskem napjalo k prasknutí. Více než kdy jindy spoléháme na podporu spojenců. Z řady států střední a východní Evropy, které ze solidarity s námi či z vlastních důvodů v nedávné době vyhostily ruské diplomaty, nápadně vyčnívá Maďarsko. Země, kterou česká diplomacie tradičně označuje za „čestného souseda“, už potvrdila, že se k takovému kroku nechystá. Spolu s ostatními visegrádskými zeměmi nás sice podpořila deklaratorně, původně ostré společné prohlášení V4 ale muselo být kvůli tomu na nátlak premiéra Viktora Orbána zmírněno a o několik odstavců osekáno. Je to proto, že má jeho vláda zvláštní vztahy s Moskvou? Mají pravdu ta evropská média, jež dnešní Maďarsko označují dokonce za trojského koně Kremlu?

Počet ruských diplomatů v Praze se od příštího měsíce výrazně sníží, a to včetně těch, kteří se pod diplomatickým krytím věnují jiným aktivitám. Naopak Budapešť kráčí opačným směrem. V roce 2019 ve svém centru přivítala sídlo kontroverzní, většinově ruské Mezinárodní investiční banky (IIB). A to s náručí více než otevřenou. Vedení a managementu finančního domu, ale i jeho řadovým zaměstnancům bezprecedentně poskytla diplomatickou imunitu. Objem ani význam banky, která je reliktem spolupráce někdejších socialistických zemí pod vlajkou Rady vzájemné hospodářské pomoci, přitom rozhodně podobné speciální zacházení neopodstatňuje. Evropská bezpečnostní komunita navíc dává zřetelně najevo, že pravým účelem přesunu sídla IIB z Moskvy do schengenského prostoru mohla být snaha obcházet sankční režimy EU, prát špinavé peníze či právě poskytovat krytí zpravodajcům. (Mimochodem, Česká republika je stále akcionářem této pochybné instituce z dob dávno minulých. Nenastal čas znovu zvážit, zda v ní setrvávat?)

Pozornost budí i to, že je Maďarsko jedinou zemí EU, kde se proti covidu-19 očkuje ruskou vakcínou Sputnik V. (Slovensko očkovací látku také nakoupilo, ale s vlastní vakcinací nezačalo a teď už asi jen tak nezačne). Orbánova vláda kromě toho v zemi povolila i očkování čínskou látkou Sinopharm, což jí pomohlo dosáhnout jednoho z nejvyšších procent proočkovanosti populace v Evropě. K úspěšnému boji s pandemií to ale zatím nestačí, země v minulých týdnech prošla silnou třetí vlnou a v současnosti drží smutné evropské prvenství v celkovém počtu obětí pandemie na milion obyvatel. (Ano, to znamená, že mají ještě fatálnější čísla než my). Kabinet maďarského předsedy vlády novináře ujišťoval, že povolení Sputniku bez schválení Evropskou lékovou agenturou není výsledkem zvláštních vztahů mezi Budapeští a Moskvou. Faktem ale zůstává, že Vladimir Putin neměl v posledních letech s žádným unijním politickým představitelem tolik bilaterálních setkání jako právě s Viktorem Orbánem. Navštěvují se v podstatě jednou za rok.

Vliv Ruska na Maďarsko pochopitelně posiluje účast i u nás známého ruského státního podniku Rosatom na rozšíření tamní jaderné elektrárny Paks, přesněji tedy výstavby nové elektrárny vedle té staré. Mezistátní smlouvy o realizaci a financování stavby Paks II byly podepsány v roce 2014 a jsou klasifikovány jako tajné. Navzdory (částečně úspěšné) snaze maďarských opozičních politiků domáhat se u soudů jejich odtajnění z nich stále známe pouze základní obrysy, ne detaily. Elektrárna má dle smlouvy stát 12,5 miliardy eur. Z toho 2,5 miliardy platí maďarský stát a 10 miliard si půjčuje. A kde? Přeci v Rusku. A s pěkným úrokem necelá 4 % po dobu výstavby a 4,5 % po jejím dokončení. Vysoký úrok z půjčky celou stavbu zásadně prodražuje a zároveň zpochybňuje výpočty hovořící o její rentabilitě. K tomu je dnes více než jisté, že původně plánovaný termín dokončení v roce 2026 už stihnout nelze. Od roku 2014 zatím vznikly na místě jen nové administrativní budovy, stavba vlastní elektrárny ještě vůbec nezačala.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak funguje Orbánův mocenský model?
  • Co přibližuje Budapešť k Moskvě?
  • A proč nemusí být Maďarsko vědomě trojským koněm Kremlu?
sinfin.digital