Malý zemědělec, dobrý zemědělec? Střet o nastavení evropských dotací

Helena Sedláčková

EKONOMICKÝ DENÍK | Domácí debata o tom, jak nastavit čerpání evropských zemědělských dotací v příštích letech, vstupuje do finálního dějství. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka potřebuje český dotační systém zásadní změnu, aby peníze došly tam, kde z hlediska evropského kontextu mají největší efekt – do malých rodinných farem. Podle něj si musí ministerstvo zemědělství také připravit záložní plán, pokud bude v Bruselu schváleno zastropování dotací. Šéfové Agrární komory a Zemědělského svazu s ním nesouhlasí. Podle nich není v kontextu českého zemědělství rozdělování na malé a velké relevantním kritériem a zastropování by bylo nespravedlivé.

Ministerstvo zemědělství musí mít připravený plán B, pokud by v Bruselu prošlo zastropování unijních zemědělských dotací, na které tlačí Evropský parlament i Evropská komise. Prohlásil to předseda Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslav Šebek na jednání poslanců zemědělského výboru minulý týden. Střetl se zde se svými protějšky, Janem Doležalem z Agrární komory a Martinem Pýchou ze Zemědělského svazu, nad tím, jak v České republice nastavit nová pravidla pro čerpání evropských peněz. Pro Česko je typická silná koncentrace podniků, a to určitě Evropská unie podporovat nechce, uvedl Šebek, podle něhož české zemědělství potřebuje systémovou změnu.

Šebek: Současný model nastavení dotací není funkční

Původně měla nová pravidla pro rozdělování evropských zemědělských dotací platit již od ledna. Bruselská jednání se však natolik protáhla, že evropští zemědělci se budou muset ještě po následující dva roky řídit současnými pravidly, i když čerpat budou již z nového rozpočtu pro období 2021-2027. Na tom, jak bude společná zemědělská politika EU po roce 2023 vypadat, se musí ještě ministři zemědělství zemí EU dohodnout s Evropským parlamentem. Tzv. trialog za účasti evropského komisaře pro zemědělství Janusze Woiciechowského potrvá zřejmě až do jara příštího roku. Jednání to nebudou jednoduchá, pozice ministrů a europoslanců se stále do značné míry rozchází.

Nová evropská pravidla musí země EU vtělit do svých národních plánů, které jsou podmínkou pro čerpání dotací. Ten v současnosti připravuje i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Jeho současná pracovní verze však podle Šebka stále zavírá oči před evropskou realitou. „Evropský model zemědělských podpor je od začátku konstruován jako model rodinných farem a ten v plánu zcela chybí. Přitom tam to celé směřuje,“ řekl Šebek poslancům minulý týden. „Platba na hektar (kam směřuje největší část unijních peněz – pozn. red.) je přežitá a je třeba hledat cesty, jak peníze dostat k podnikům dostat jiným způsobem,“ dodal.

Stejně tak musí být podle předsedy ASZ ministerstvo připraveno na to, že nakonec v nějaké podobě projde zastropování plateb. Ministři zemědělství zemí EU, včetně ministra Tomana, se sice shodli na principu dobrovolnosti, povinný limit na dotace je však jednou ze zásadních podmínek Evropského parlamentu a tlačí na něj i Evropská komise. „České zemědělství má strukturální problémy, které tlak na soběstačnost zemědělské produkce a povinné podíly potravin na pultech českých obchodů nevyřeší. Současný model dotací není funkční a je třeba jej změnit,“ prohlásil Šebek.

Poslední bitva vzplála. Komunisté o obranném rozpočtu lžou hned několikrát, jejich požadavek znamená oslabení Česka

sinfin.digital