Máme poslední šanci zreformovat EU, jinak odejdeme bez placení, říká lídr kandidátky Svobodných

Svobodné do květnových voleb do evropského parlamentu povede Vít Jedlička, který se proslavil hlavně jako zakladatel a prezident mezinárodně doposud nikým neuznávaného mikrostátu Liberland. Na tiskové konferenci v Prague Business Clubu spolu s předsedou svobodných Tomášem Pajonkem a předsedou strany Radostné Česko Boleslavem Buzkem odstartoval Jedlička předvolební kampaň. V rozhovoru pro INFO.CZ následně objasnil, proč kandiduje a jaké jsou jeho cíle.

Ač jste lídrem kandidátky zaštítěné Svobodnými, nejste členem strany; předseda Svobodných Tomáš Pajonk je přitom až na druhém místě. Co vedlo k tomuto rozhodnutí?

Předně bych připomněl, že jsem byl jedním ze zakládajících členů Svobodných a myšlenkově dosud razím stejnou filozofii jako oni. Jen tím členem už jako prezident Liberlandu nejsem. Dohoda na podobě kandidátky probíhala jak s Tomášem Pajonkem, tak s předsedou Radostného Česka Boleslavem Buzkem, který je na kandidátce na třetím místě. Sám Tomáš Pajonk říká, že není předsedou, který by utíkal do Bruselu a nutně potřeboval sbírat funkce.

Vnímáte členství ve Svobodných jako jistý střet zájmů s vaší funkcí prezidenta Liberlandu. Nevnímal byste tak i případný zisk mandátu europoslance?

Jistě by to pro mě znamenalo jistá omezení, ale zároveň by to přineslo spoustu plusů, ať už se bavíme o možnosti přístupu k europarlamentnímu aparátu, posílení diplomatické pozice nebo i zisk poslanecké imunity. Fakt, že jsem prezidentem Liberlandu by mi naopak nebránil v tom, abych v europarlamentu pracoval naplno a hájil zájmy občanů České republiky a Evropy jako takové.

Svobodní během uplynulého volebního období vystřídali dva europoslance, jak hodnotíte jejich působení?

Petr Mach uměl dobře využít mediální prostor, který mu funkce poskytovala. Záznamy jeho proslovů mají na internetu statisíce shlédnutí. Navíc uměl velmi dobře navazovat spolupráci se zahraničními partnery, kteří mají na vývoj EU podobný pohled jako Svobodní. Jiří Payne pak úspěšně založil platformu Alternativa pro Evropu. Věřím, že jejich práce se u voličů zúročí a že v ní budu moci pokračovat.

Znáte české europoslance? Přehled 21 politiků, kteří zastupují Česko v Evropském parlamentu

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital