Německo posílí digitalizaci a kyberbezpečnost nemocnic. Spahn na ni chce vyčlenit až tři miliardy eur

Zdravotnický deník

Petr Musil

Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) má plán. Z vládního balíku na podporu ekonomiky v objemu 170 miliard eur chce až tři miliardy použít na digitalizaci nemocniční sítě. Z toho má jít nejméně patnáct procent na posílení kyberbezpečnosti.

Konkrétní využití třímiliardové injekce spolkové ministerstvo zdravotnictví zpracovalo v plánu, který nazvalo „Program nemocnic budoucnosti“. Podle deníku Handelsblatt ale Jens Spahn příliš neslyší na námitky, že peníze musí být rozděleny v závislosti na tom, na jakou úroveň digitalizace konkrétních nemocnic mají být použity.

Většinu dá spolková vláda, zbytek vlády zemské

Plán ale nepočítá s tím, že by spolková vláda vzala tři miliardy a rozdělila je mezi jednotlivé nemocnice. Za účelem digitalizace a posilování kyberbezpečnosti má vzniknout nemocniční fond, do něhož spolková vláda vloží 70 procent z celkové sumy a zbytek dodají jednotlivé spolkové země. Pokud pak nemocnice budou chtít z fondu peníze čerpat, budou muset nejméně patnáct procent získané částky investovat do zabezpečení proti útokům hackerů. Zbývající prostředky pak budou moci použít na digitalizaci jako takovou.

Putin Bělorusko obsadit nechce. Ideální pro něj je, aby se Lukašenko udržel sám

sinfin.digital