Nezodpovědnost a neschopnost – česká vláda připravila občany o desetitisíce vakcín

O Česku se v Bruselu mluví málokdy, nejsme země s výrazným profilem na jevišti Evropské unie a obvykle se jenom vezeme s většinou. Platí to také o postoji k evropské strategii nákupu a rozdělování vakcín proti covidu-19. V předvelikonočním porcování dodatečných deseti milionů dávek očkovací látky Pfizer/BioNTech se však ČR výrazně zviditelnila. Její postup byl nejen nevlídný vůči zemím s nejpomalejším očkováním, ale nepochopitelný, nezodpovědný, odporující zájmům země a zejména škodlivý pro zdraví českého obyvatelstva.

Netřeba se vracet k podrobné aritmetice, kolik dávek vakcíny by kdo dostal při naplnění kterého scénáře; jsou toho plné excelové tabulky. Hlavní událostí bylo, že Česko, Rakousko a Slovinsko odmítly návrh předsedajícího Portugalska, aby se z deseti miliónů dodatečných dávek rozdělilo sedm miliónů klasickou cestou podle počtu obyvatel a zbývající tři miliony byly rozpočítány mezi země, které si u výrobců vakcín objednaly méně, než mohly, nebo vsadily na látku AstraZeneca, jejíž výroba je pomalejší, než se čekalo. Kvůli odporu zmíněných tří vlád se však nakonec rozdělilo všechno podle počtu obyvatel – v případě tří kverulantů z celkových deseti milionů. A devatenáct států se zavázalo, že ze svých kvót pomůžou pěti nejpotřebnějším – Bulharsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Estonsku a Slovensku. Mohlo mezi nimi být i Česko…

Tažení rakouského kancléře Sebastiana Kurze za „spravedlivější“ distribuci vakcín skončilo fiaskem – spolu s českým Andrejem Babišem a slovinským Janezem Janšou se ocitli v izolaci a navíc si vysloužili pověst, že odmítli, aby se solidárně pomáhalo těm nejpotřebnějším. Z této trojice je nejméně pochopitelný postoj Prahy, která by bývala na výše popsaném schématu jednoznačně vydělala. „Jako největší loser vypadá nakonec Babiš, který si tím, že se postavil proti portugalskému návrhu, nakonec obrazně řečeno sedl na vlastní injekční stříkačku,“ napsal k tomu server Politico. Upozornil, že výsledek znamená pro Čechy čistou ztrátu ve výši sedmdesáti tisíc dávek.

Připomeňme ve stručnosti, že na pokyn šéfů států a vlád z minulého týdne byli jednáním pověřeni velvyslanci členských zemí. Ti se samozřejmě řídí do slova a do písmene instrukcemi svých vlád. „Česká republika portugalský návrh nechtěla, protože podporovala rakouský postup a to byla chyba,“ popsal českou „taktiku“ nejmenovaný diplomatický zdroj. „Česko tak vlastní vinou vypadlo z jednání o ´solidárních´ vakcínách, což ho stálo desetitisíce dávek.“ A nejen to. Epizoda dále oslabila českou pozici v bruselské bublině EU. „Budeme jen koukat, odkud přijde odveta.“

Kancléř Kurz si za poslední týden nadělal svými veletoči v EU spoustu nepřátel; premiér Babiš se pak diskreditoval tím, jak ho slepě následoval. Výsledek je žalostný – podle bruselských propočtů bude na konci června letošního roku ve všech zemích EU naočkováno nejméně 45 procent dospělého obyvatelstva, s výjimkou České republiky, kde to bude jen něco málo přes 44 procent. Rakousko náš vzor bude na více než 51 procentech. Kolem 35 tisíc Čechů mohlo do té doby dostat očkování, ale kvůli vládě nepřijdou na řadu. Stejně jako ti, pro které česká vláda původně vakcíny vůbec neobjednala, ačkoli mohla. Před říjnovými parlamentními volbami bude dobré si také tuto blamáž pamatovat.

sinfin.digital