Odklad brexitu rozhýbal ostrovní politické vody. Nové strany větří v eurovolbách šanci na úspěch

Lucie Bednárová

Poslední vývoj událostí v britském parlamentu, kde se premiérka Theresa Mayová už několik měsíců neúspěšně snaží získat podporu pro dohodu o odchodu země z EU, naznačuje, že volby do Evropského parlamentu na konci května proběhnou i ve Velké Británii. Brexit a nejistota, která s ním přichází, však představuje hnací sílu pro řadu zcela nových stran, které na britských ostrovech vznikají jen kvůli účasti v evropských volbách.

„Tyto volby jsou příležitostí, jak vyslat co nejjasnější zprávu, že chceme podporu lidí a právo vést kampaň za zachování členství (Velké Británie) v EU,“ prohlásila včera při zahájení kampaně v Bristolu prozatímní šéfka nové strany Change UK Heidi Allenová. Partaj už dříve uzavřela dohodu o spojení s proevropským křídlem Liberálních demokratů a zelenými. „Jsme novou aliancí, která bude bojovat za to, aby Spojené království zůstalo v EU,“ dodala.

Mezi členy nového uskupení jsou známá jména britské politiky i veřejného života. Kromě někdejšího ministra v kabinetu Johna Majora Stephena Dorrella chce strana vsadit také na sestru bývalého ministra zahraničí a jednoho z otců brexitu Borise Johnsona Rachel a známého novináře BBC Gavina Eslera.

Cíl je jasný: volby do Evropského parlamentu, které proběhnou po celé Evropě koncem května a kterých se s největší pravděpodobností zúčastní také Britové.

Po utichnutí migrační krize hledá AfD nové téma. Před volbami vsází na obavy z odklonu od uhlí

sinfin.digital