„Dopis pěti“: Oprávněné stesky evropských premiérů, nebo obyčejná blamáž s vakcínami?

Nemáte pravdu a můžete si za to sami – tak by se dala shrnout lakonická odpověď Evropské komise na víkendový dopis pěti premiérů členských zemí včetně českého Andreje Babiše, ve kterém si stěžovali, že rozdělování společně objednaných vakcín neprobíhá spravedlivě, takže některé státy jsou na tom hůř než jiné. Šéfové vlád Rakouska, Česka, Slovinska, Bulharska a Lotyšska komisi žádali, aby téma bylo zařazeno na pořad příštího zasedání Evropské rady 25 a 26. března, což ovšem nebylo třeba, protože bod „očkování proti covidu-19“ už na programu je.

Exekutiva EU připomněla, že navrhovala přísné rozdělování dávek vakcín v závislosti na počtu obyvatel té které země. Vlády si však prosadily pružnější systém, kdy si od výrobců dodávky samy objednávají, přičemž nemusí svou „národní“ kvótu vyčerpat. Takto uvolněné objemy si pak navrch nad národní „příděl“ nakoupí další zájemci. Podle všeho řada zemí vsadila na očkovací látku od britsko-švédské firmy AstraZeneca, kterou lze pohodlněji přepravovat a skladovat a mohou ji tudíž používat praktičtí lékaři. Je také podstatně lacinější než vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna, založené na mRNA technologii, které se skladují při velmi nízkých teplotách. Jenže AstraZeneca má problémy s kapacitou svých závodů i s důvěrou ve svůj produkt.

Stalo se tedy to, že třeba Německo nebo Francie skoupily vakcíny mRNA, o které další země neměly zájem. O této praxi se píše v evropském tisku už od ledna a velmi dobře ji znají i zástupci všech vlád „sedmadvacítky“, kteří tvoří „řídící panel společných zakázek“ dohlížející na celý proces. Přesto se rakouský kancléř Sebastian Kurz na tiskové konferenci podělil o své překvapení, že distribuce není rovnoměrná podle počtu obyvatel, což prý „odhalil“ teprve před několika dny. Právě Kurz byl iniciátorem „dopisu pěti“, který má přispět k nápravě současného stavu – ten podle Kurze připomíná spíš „tržiště“.

Evropská komise upozornila, že pokud se členské státy chtějí vrátit k přísnému dodržování národních kvót pro jednotlivé vakcíny, se kterými počítá všech šest jejích smluv s farmaceutickými firmami, stačí, aby se na tom dohodly. „Je na vládách, aby našly shodu, že se chtějí vrátit ke klíči podle počtu obyvatel,“ uvedla komise s tím, že by to bylo spravedlivé řešení, protože „virus útočí všude stejně“.

Víkendový „dopis pěti“ se tak jeví jako zbytečné gesto, které navíc vyvolává podezření, že signatáři v nedávné v minulosti nevyužili možnosti zajistit pro své obyvatelstvo všechny dostupné vakcíny Pfizer/BioNTech a Moderna, mimo jiné také z úsporných důvodů. Je také důkazem sílící nervozity z pomalého očkování – podle oficiálních statistik jsou zmíněné země kromě Slovinska spíše na chvostu evropského žebříčku. Rakouská opozice obvinila Kurze, že vyvoláním sporu s Evropskou komisí odvádí pozornost od liknavé domácí očkovací kampaně.

sinfin.digital