Praha se staví na zadní ohledně klimatu i migrace

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek v Bruselu potvrdil, že Praha nemůže přijmout závazek snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Zdůvodnil to kalamitou kůrovce v České republice a vyčetl Evropské komisi, že návrh zveřejnila bez náležitých dopadových studií.

Babiš o tom mluvil po setkání s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou, kterou nečekaně navštívil spolu s premiéry Polska a Maďarska Mateuszem Morawieckim a Viktorem Orbánem. Slovenský předseda vlády Igor Matovič na narychlo svolanou schůzku nepřijel.

„Přitvrzení tohoto cíle není reálné,“ řekl Babiš a dodal, že ČR „není schopna ho splnit“, protože kvůli kůrovcové kalamitě produkuje víc oxidů uhlíku a nestačí zalesňovat. Premiér dle svých slov nechápe, proč Evropská komise navrhla ambicióznější číslo v době, kdy je třeba řešit epidemii koronaviru. „Oznámili to dřív, než byly provedeny dopadové studie,“ uvedl Babiš.

Von der Leyenová vyhlásila nové emisní cíle v projevu o stavu unie minulý týden. Připustila sice, že situace v různých členských státech se liší, nicméně na celoevropské úrovni jde prý o dosažitelnou metu, což podle ní dokládá dopadová studie EU. „Jasně ukazuje, že naše ekonomika a průmysl jsou schopny to zvládnout. A také to chtějí,“ tvrdila v souvislosti s dopisem ředitelů 170 firem, od malých po ty největší, které minimálně 55procentní terč požadovaly. Pozitivně se k tomu vyjádřil i český energetický lídr ČEZ.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

Podle dostupných reakcí členských zemí je vláda ČR, spolu s Polskem, v tomto rozhodném odmítání osamělá, což ji staví do problematické pozice. Je pravděpodobné, že až se začne o klimatické politice EU v rámci sedmadvacítky vážně jednat, nebudou to mít čeští zástupci lehké, už proto, že s nimi nebudou souhlasit všichni hlavní obchodní a průmysloví partneři. A až budou něco pro Česko chtít, těžko v takovém případě budou hledat spojence.

Babiš podle očekávání přivítal, že Evropská komise ve středečním návrhu na změnu migrační a azylové politiky už nepočítá s povinnými čísly pro přijímání migrantů v členských státech, takzvanými kvótami. Zároveň se ale jasně nevyjádřil k návrhu komise, aby se země, které nebudou běžence přijímat, ujaly navracení těch, kteří neuspějí se žádostí o azyl, zpět do země jejich původu. Právě tato navrhovaná povinnost se logicky týká právě zemí visegrádské čtyřky, které se od roku 2015 postavily proti národním kvótám.

Vzpurný Horní Maršov: „Investorům říkám, že tu o ně nikdo nestojí. Nechceme být turistické ghetto“

Všichni tři premiéři na tiskové konferenci obhajovali úhel pohledu, že je třeba nepustit do Evropy žádného migranta, organizovat „hot spoty“, tedy jakási třídící střediska, mimo Evropskou unii, a potírat pašerácké sítě. „Povinná solidarita je nesmyslný výraz,“ uvedl Babiš. „My jsme vždycky byli solidární,“ připomínal české finanční příspěvky na tu či onu operaci, hlavně při ochraně vnějších hranic EU. To by podle něj mělo zůstat prioritou, na kterou je Česko ochotno přispívat.

Z rozhovoru s novináři bylo zřejmé, že premiér buď nebyl dobře zpraven o obsahu komisního návrhu, nebo ho obchází. Pokud byla právě migrace smyslem nečekané návštěvy tří premiérů u von der Leyenové, tak z výstupů před novináři nevzešlo nic nového. „Měli bychom se snažit, aby ti lidé zůstali doma a nemuseli cestovat do Evropy,“ prohlásil český premiér.

SDÍLET
sinfin.digital