Praha se staví na zadní ohledně klimatu i migrace

Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek v Bruselu potvrdil, že Praha nemůže přijmout závazek snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s rokem 1990. Zdůvodnil to kalamitou kůrovce v České republice a vyčetl Evropské komisi, že návrh zveřejnila bez náležitých dopadových studií.

Babiš o tom mluvil po setkání s předsedkyní komise Ursulou von der Leyenovou, kterou nečekaně navštívil spolu s premiéry Polska a Maďarska Mateuszem Morawieckim a Viktorem Orbánem. Slovenský předseda vlády Igor Matovič na narychlo svolanou schůzku nepřijel.

„Přitvrzení tohoto cíle není reálné,“ řekl Babiš a dodal, že ČR „není schopna ho splnit“, protože kvůli kůrovcové kalamitě produkuje víc oxidů uhlíku a nestačí zalesňovat. Premiér dle svých slov nechápe, proč Evropská komise navrhla ambicióznější číslo v době, kdy je třeba řešit epidemii koronaviru. „Oznámili to dřív, než byly provedeny dopadové studie,“ uvedl Babiš.

Von der Leyenová vyhlásila nové emisní cíle v projevu o stavu unie minulý týden. Připustila sice, že situace v různých členských státech se liší, nicméně na celoevropské úrovni jde prý o dosažitelnou metu, což podle ní dokládá dopadová studie EU. „Jasně ukazuje, že naše ekonomika a průmysl jsou schopny to zvládnout. A také to chtějí,“ tvrdila v souvislosti s dopisem ředitelů 170 firem, od malých po ty největší, které minimálně 55procentní terč požadovaly. Pozitivně se k tomu vyjádřil i český energetický lídr ČEZ.

Insider speciál: V české politice není nedostatek žen, ale chlapů, shodují se Topolánek s Kalouskem

sinfin.digital