První vakcíny proti covidu by v EU mohly dostat zelenou do Vánoc. Komise chystá očkovací kampaň

První vakcíny proti covidu-19 by mohly být v EU schváleny do Vánoc, oznámila ve čtvrtek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Na tiskové konferenci po skončení videosummitu lídrů členských zemí upřesnila, že Evropská léková agentura (EMA) by měla v polovině prosince dát podmíněný souhlas k uvedení vakcín firem Moderna a BioNTech na trh EU. Povolení však ještě neznamená masovou výrobu a distribuci, varovala šéfka komise, podle níž se premiéři na dálku bavili právě o překážkách masového očkování, které by mohlo nastat na jaře.

Skladování nově vyrobených vakcín a jejich přeprava budou vyžadovat spolupráci členských zemí EU. Zdravotnická zařízení nejsou vesměs vybavena dostatečnými chladícími kapacitami na očkovací látky, z nichž některé se budou muset skladovat při velmi nízkých teplotách až mínus 70 stupňů Celsia. Dalším významným problémem je klesající důvěra v zatím ještě neexistující vakcíny – podle různých průzkumů se až polovina obyvatel některých zemí nechce očkovat nebo vážně pochybuje. Epidemiologové přitom odhadují, že má-li se zastavit šíření nákazy, musí proočkovanost přesáhnout 55 procent obyvatel.

Předseda Evropské rady Charles Michel konstatoval, že „roste počet lidí, kteří vakcínám nevěří“, takže očkovací kampaň bude třeba doprovodit vysvětlovací kampaní. „Komunikace bude další výzva,“ uvedl, aniž zmínil dezinformační kampaně a konspirační teorie, které se šíří na sociálních sítích a získávají stále více stoupenců.

sinfin.digital