Ruská propaganda je jako virus, který útočí na náš imunitní systém, říká znalec fake news

Milan Rokos

Litevci o tomto víkendu volí nejenom europoslance, ale i budoucí hlavu státu. Už tradičně se v souvislosti s tamní politikou zmiňuje vliv blízkého Ruska. Hlavním tématem fake news je agresivita NATO a  německých vojáků, kteří nás údajně znovu okupují a znásilňují naše dívky, říká v rozhovoru pro INFO.CZ Mantas Martišius, litevský odborník na propagandu a média.

V Litvě se o víkendu spolu s evropskými volbami koná i druhé kolo voleb prezidentských. Běžně se v této souvislosti mluví o ruské propagandě a snaze ovlivnit výsledky pomocí fake news. Zaznamenal jste něco takového?

Obávali jsme se, že vliv Ruska můžeme pocítit podobně jako tomu bylo při amerických prezidentských volbách nebo referendu o brexitu. Možná i proto, že jsme byli připraveni, byly takové snahy v prvním kole minimální. Teď ve druhém kole se zdá, že se Rusové rozhodli nezasahovat vůbec. Proč tomu tak je, nevím.

Nemůže to být tím, že oba kandidáti na post hlavy státu mají obdobné názory na zahraniční politiku?

Možná ano, oni ale všichni hlavní prezidentští kandidáti u nás mají obdobné názory na zahraniční politiku. Samozřejmě tam jsou drobné rozdíly, nikdo z nich ale neřekl, že bychom jako Evropská unie měli plně obnovit vztahy s Ruskem nebo zapomenout na to, co se stalo na Krymu.

Jestli chcete ovlivnit budoucnost EU, přijďte volit. Je jedno koho, říká mluvčí EP

sinfin.digital