Brusel zostra kritizuje evropské státy: zavřené hranice a kontroly ničemu nepomohly, zneužíváte pravidla

Devět zemí schengenského „prostoru bez hranic“ dál kontroluje lidi na hraničních přechodech a Bruselu vzkazují, že v tom budou pokračovat. Znovu se tak ukazuje, nakolik je covidová krize zatěžkávací zkouškou pro Schengen. Na řadu měsíců ho totiž v podstatě paralyzovala.

Francie, Dánsko, Finsko, Norsko a Island oznámily Evropské komisi, že v kontrolách budou pokračovat kvůli pandemii až do podzimu; Maďarsko do 22. června. Rakousko, Německo a Švédsko také avizovaly pokračující opatření, ale z jiných důvodů než šíření viru. Před několika měsíci hraniční kontroly praktikovalo v jednu chvíli dokonce 19 zemí, a to obvykle bez jakékoli (nebo jen nahodilé či opožděné) notifikace a bez sebemenší koordinace.

Evropská komise, jejíž povinností je hlídat dodržování evropského práva, se teď snaží tento stav co nejrychleji napravit a vrátit lidem patřičnou svobodu pohybu. „Schengen se stal symbolem toho, v čem spočívá dnešní Evropská unie. Je to klenot v naší koruně,“ rozněžňoval se dnes místopředseda komise Margaritis Schinas. „Nekoordinované restrikce, překotné uzávěry, jichž jsme byli svědky, ničemu nepomohly, ale poškodily náš způsob života.“

Komise je přesvědčena, že neexistují přesvědčivé důkazy o prospěšnosti zákazu překračovat hranice mezi schengenskými státy v rámci boje proti covidu. Má naopak statistiky o tom, jak v různých fázích krize tyto zákazy narušovaly právo lidí cestovat, což postihovalo především 3,5 milionu každodenních pendlerů a také pohyb zboží na jednotném vnitřním trhu EU, bez kterého při současné provázanosti nemohou evropské ekonomiky fungovat.

Schengenský hraniční kodex dává vládám členských zemí právo ve výjimečných případech, mezi něž nepochybně patří sanitární pohotovost kvůli epidemii, obnovit kontroly na hranicích, a to na omezenou dobu šesti měsíců; důvody musí být předem řádně sděleny do Bruselu. Takové opatření musí být nezbytné, vhodné a přiměřené; zejména však musí být použito jako poslední možnost, když už to prostě jinak nejde. Komise po celé poslední dva roky pravidelně protestovala proti uzavírání hranic a obnovování kontrol. Dnes je přesvědčena, že měla pravdu a že členské státy kodex zneužívaly. Do konce roku proto navrhne jeho revizi.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak chce Evropská komise chránit vnější hranice EU?
  • Co má zvýšit bezpečnost uvnitř Evropy?
  • A co si komise přichystala na členské státy?
sinfin.digital