Světové závody o vakcínu proti koronaviru: Co svojí taktikou sleduje Evropa?

Nikdo nebude v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni. Tímto heslem Evropská komise vysvětluje, proč se jménem 27 členských států připojila před několika dny k iniciativě COVAX, jejímž cílem je urychlit vývoj a výrobu očkovacích látek proti covidu-19 a zároveň zajistit pro všechny země světa spravedlivý a rovný přístup k těmto vakcínám. Zavázala se tento nástroj podpořit na začátek 400 miliony eur, které mají jít prioritně na nákup vakcín pro země, jež by mohly při „lámání chleba“ ostrouhat.

COVAX je společným dílem Aliance pro vakcíny GAVI, Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie (CEPI) a Světové zdravotnické organizace (WHO). Jedním z jeho cílů je nakoupit dvě miliardy dávek očkovacích látek do konce roku 2021 a nabídnout je chudším zemím tak, aby dokázaly pokrýt nejohroženějších 20 procent svého obyvatelstva.

V podstatě jde o iniciativu, která má být protiváhou už běžícího globálního závodu o to, kdo první vyvine vakcínu, zajistí její masovou výrobu a uspokojí pak v první řadě své domácí obyvatelstvo. WHO od začátku srpna varuje před „vakcínovým nacionalismem“, nepochybně pod vlivem chování velkých hráčů. Je v této souvislosti příznačné, že zatímco Evropa se do COVAXu zapojila spolu s dalšími 170 zeměmi, Spojené státy, Rusko i Čína ho ignorují. 

Od začátku pandemie slyšíme, že všechny útrapy – s nadsázkou řečeno – zmizí jako mávnutím kouzelného proutku, jakmile bude k dispozici očkování. Vlády už nebudou trnout hrůzou, že se ekonomika opět propadne do červených čísel, nezaměstnanost masově poroste a s ní i pravděpodobnost, že příští volby vyhraje někdo jiný. 

Proto jsou farmaceutické laboratoře zahrnovány přízní a veřejnými penězi jako drazí plnokrevníci nervózně pofrkávající na startu celosvětového dostihu. Závodí se o to, kdo první vyvine, masově vyrobí a zejména pro sebe získá spolehlivou očkovací látku proti covidu-19. Normálně trvá takový proces léta, nebo dokonce desetiletí. Je to složitá a ošemetná operace a pozitivní výsledek není zaručen. Přesto se někteří politici předhánějí v předpovědích, že vakcína bude k mání jedna dvě, a slibují očkování nejpozději na začátek příštího roku.

Világi: Byl to šok, ale odsoudit Kočnera bez důkazů by pro Slovensko byla mnohem horší zpráva

sinfin.digital