Světové závody o vakcínu proti koronaviru: Co svojí taktikou sleduje Evropa?

Nikdo nebude v bezpečí, dokud nebudou v bezpečí všichni. Tímto heslem Evropská komise vysvětluje, proč se jménem 27 členských států připojila před několika dny k iniciativě COVAX, jejímž cílem je urychlit vývoj a výrobu očkovacích látek proti covidu-19 a zároveň zajistit pro všechny země světa spravedlivý a rovný přístup k těmto vakcínám. Zavázala se tento nástroj podpořit na začátek 400 miliony eur, které mají jít prioritně na nákup vakcín pro země, jež by mohly při „lámání chleba“ ostrouhat.

COVAX je společným dílem Aliance pro vakcíny GAVI, Koalice pro inovace v připravenosti na epidemie (CEPI) a Světové zdravotnické organizace (WHO). Jedním z jeho cílů je nakoupit dvě miliardy dávek očkovacích látek do konce roku 2021 a nabídnout je chudším zemím tak, aby dokázaly pokrýt nejohroženějších 20 procent svého obyvatelstva.

V podstatě jde o iniciativu, která má být protiváhou už běžícího globálního závodu o to, kdo první vyvine vakcínu, zajistí její masovou výrobu a uspokojí pak v první řadě své domácí obyvatelstvo. WHO od začátku srpna varuje před „vakcínovým nacionalismem“, nepochybně pod vlivem chování velkých hráčů. Je v této souvislosti příznačné, že zatímco Evropa se do COVAXu zapojila spolu s dalšími 170 zeměmi, Spojené státy, Rusko i Čína ho ignorují. 

Od začátku pandemie slyšíme, že všechny útrapy – s nadsázkou řečeno – zmizí jako mávnutím kouzelného proutku, jakmile bude k dispozici očkování. Vlády už nebudou trnout hrůzou, že se ekonomika opět propadne do červených čísel, nezaměstnanost masově poroste a s ní i pravděpodobnost, že příští volby vyhraje někdo jiný. 

Proto jsou farmaceutické laboratoře zahrnovány přízní a veřejnými penězi jako drazí plnokrevníci nervózně pofrkávající na startu celosvětového dostihu. Závodí se o to, kdo první vyvine, masově vyrobí a zejména pro sebe získá spolehlivou očkovací látku proti covidu-19. Normálně trvá takový proces léta, nebo dokonce desetiletí. Je to složitá a ošemetná operace a pozitivní výsledek není zaručen. Přesto se někteří politici předhánějí v předpovědích, že vakcína bude k mání jedna dvě, a slibují očkování nejpozději na začátek příštího roku.

Világi: Byl to šok, ale odsoudit Kočnera bez důkazů by pro Slovensko byla mnohem horší zpráva

Jediný, kdo hlásí, že už vakcínu má, je ruský vladař Vladimir Putin. Co na tom, že nad ní zbytek světa ohrnuje pochybovačně nos, protože neprošla povinnými klinickými testy. Jmenuje se Sputnik 5, má ji vyzkoušet 40.000 dobrovolníků a Rusko prostě bylo první. A ačkoli do zahájení masové výroby zbývá ještě hodně práce, ruský prezident slibuje od ledna miliardu očkovacích dávek pro své spoluobčany – a pro dvě desítky spřátelených zemí, které si je prý už objednaly.

Náskok hlásí také Čína, už proto, že právě tam se nákaza poprvé objevila, jak si dobře pamatujeme; čínští vědci prý mají látku, kterou na sobě momentálně testuje 20.000 dobrovolníků pracujících pro čínské firmy po celém světě. Peking staví obrovskou továrnu a slibuje zásobovat v první řadě sebe a svou politickou klientelu, tedy převážně okolní asijské země. 

Tři měsíce před prezidentskými volbami se do soutěžení pustil, světě div se, také americký prezident Donald Trump. Neměl sice po ruce žádnou hotovou vakcínu, ale koncem srpna oznámil „historický průlom“, a to povolení transfúze krevní plazmy osob vyléčených z covidu osobám nakaženým a hospitalizovaným. Americká agentura pro léčiva udělila tomuto spornému postupu „naléhavé povolení“, ale od té doby ticho po pěšině. Trump ostatně slibuje přednostní očkování všem Američanům, ovšem pokud bude opětovně zvolen.

Toto chování odpovídá stavu minulého i dnešního světa. „Podle dlouhodobého vzorce politického chování během pandemií, vakcíny nakonec dorazí k většině obyvatelstva, ale až poté, co si mocné země samy zajistí ochranu,“ napsal v časopise Science David Fiedler z washingtonské Rady pro zahraniční věci. Generální ředitel zmíněné aliance Gavi Seth Berkely si přesto myslí, že převládne solidarita, protože tak velí zdravý rozum – pokud by část světa zůstala po nějakou dobu bez vakcíny, povede to k dalším omezením, diskriminaci, strachu a osočování.

Nejsem papaláš a dělám chyby. Jsem připravena i na prohru ve volbách, říká Jermanová

Evropská komise zajisté neomezuje svůj zájem na podporu COVAXu a jeho celosvětového záběru. Také pomýšlí na sebe, tedy na 27 členských zemí unie. Během léta postupně uzavřela dohody s pěti nadnárodními farmaceutickými společnostmi, které aktivně vakcínu vyvíjejí, a to již v pokročilém stádiu - Sanofi-GSK, Johnson and Johnson, AstraZenea, Moderna a CureVac. Další laboratoře jsou zapojeny prostřednictvím projektů programu Horizon 2020. Smluvní podmínky se liší, ve všech případech však jde o financování vývoje vakcíny, její výroby a distribuce, přičemž firmy poskytují záruky na dodávky určitého počtu – ve stamilionech – očkovacích dávek. Cílem je sestavit portfolio vakcín, které budou mít různé charakteristiky, a vytvořit tak předpoklady pro to, aby byl přísun zajištěn, pokud by jedna či druhá metoda vývoje a výroby selhala. 

Z tohoto hlediska je zajímavé si všímat Evropské očkovací strategie, kterou komise schválila už v červenci. Tento v mnoha ohledech mimořádný dokument překvapuje svou střízlivostí. Komise nic neslibuje, naopak varuje, že žádná z potenciálních vakcín, do nichž se investuje, nemusí být úspěšná. „Míra selhání vývoje očkovacích látek je vysoká,“ připomíná komise. Zároveň ovšem uznává, že kdo ji bude mít dřív, získá „obrovskou hodnotu“ v podobě zachráněných životů a odvrácených ekonomických škod. „Toto riziko se vyplatí podstoupit,“ píše se v dokumentu, jímž komise doprovází miliardové investice. 

Z dosavadního postupu exekutivy EU je zřejmé, že členské země včetně ČR udělaly dobře, když jí daly zelenou. Žádná jednotlivá země unie by nedokázala propojit vědecký, organizační a finanční potenciál tak, aby zaujala ty nejsilnější koně v pomyslném dostihu. Tento nadnárodní orgán EU nebude nikdo podezírat z nadržování – řekne-li komise, že u výrobců vakcíny zadá veřejné zakázky jménem 27 členů, kterým pak dodá očkovací látku podle spravedlivého klíče a za rozumnou cenu, tak to tak také udělá. Unie zafunguje jako dobrá služba, ku prospěchu všech svých členů. Tedy pokud vakcína doopravdy bude…

Rafajův Úřad pro ničení hospodářské soutěže

SDÍLET
sinfin.digital