Ukrajinská krize prověří jednotu EU, už se objevily první trhliny

Nic nového nepřinesla ve věci ruské vojenské hrozby Ukrajině pondělní schůze ministrů zahraničních věcí Evropské unie, alespoň soudě podle schváleného usnesení. Šéfové diplomacií „sedmadvacítky“ odsoudili „agresivní chování a hrozby“ Ruska vůči Ukrajině a vyzvali ho, aby se chovalo podle pravidel mezinárodního práva. Pokud se dopustí vojenské agrese, čekají ho „masivní důsledky“ a zaplatí „velmi vysokou cenu“.

Ze schůze neuniklo nic ohledně povahy západních či evropských sankcí, ani jejich případného rozfázování podle toho, jak by ruský útok vypadal a jak by se vyvíjel. Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell na tiskové konferenci vysvětlil, že sankce jsou připravovány a budou uplatněny ve správném okamžiku, pokud nastane. O jejich povaze a rozsahu odmítl mluvit. „Nepodávat informace je také součástí odstrašení,“ vyložil před novináři.

Zároveň se snažil, na rozdíl od některých ministrů zahraničí, zvláště z baltských států, uklidňovat náladu. Řekl, že se neobává okamžitého útoku ruských jednotek, ani případného napadení baltských států, tedy členů NATO Litvy či Lotyšska, ze strany Běloruska, o němž se dnes dost spekulovalo. „Víme, jaká ta hrozba je a jak bychom na ni mohli reagovat. Chceme se však zatím vyhnout reakcím, které by vedly k vyhrocení situace,“ vysvětlil.

EU v prohlášení potvrdila svou „neochvějnou podporu“ nezávislosti, svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Vzkázala do Ruska, že „pojmy jako ‚sféry vlivu‘ nemají v 21. století co dělat“. Připomněla ruským vládcům jejich povinnosti podle Charty OSN. Porušování základních pravidel mezinárodního chování „překáží společnému a nedílnému bezpečnostnímu prostoru v Evropě a ohrožuje mír a stabilitu na našem kontinentu“.

sinfin.digital