Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prodloužené víkendy po Evropě: Prověřené tipy, jak si užít dovolenou v evropských metropolích

Prodloužené víkendy po Evropě: Prověřené tipy, jak si užít dovolenou v evropských metropolích

Ne vždy má člověk dostatek času a financí, aby si mohl dopřát týdenní a delší dovolenou u moře. Pokud i tak chcete vyrazit do zahraničí, ideální variantou by pro vás mohl být prodloužený víkend v některé z evropských metropolí. Přestože v moři se většinou nesmočíte, můžete vidět a také ochutnat mnoho místních zajímavostí a nezruinovat přitom svůj rozpočet.

Barcelona

Pokud rádi kombinujete výlety za památkami s lenošením u moře, určitě byste neměli vynechat návštěvu Barcelony. Město je plné děl Antonia Gaudího a už jen při procházce ulicemi se cítíte jako v obří galerii. Po dni v obklopení umění si pak můžete užít u vody na zdejší nejznámější pláži Barcelonetě. Cestou k vodě se určitě zastavte také v Mercat de la Boqueria, kde si můžete nakoupit čerstvé ovoce, zdravé sendviče z rybích specialit, ale i typické klobásky fuet nebo sladkou dobrotu churros.

Berlín

Pokud si chcete osvěžit základy němčiny ze školy a necestovat za poznáním příliš daleko, vyplatí se vyjet do Berlína. Hlavní město Německa v sobě ukrývá pamětihodnosti spojené s druhou světovou válkou, ale i s obdobím takzvané studené války, kdy bylo město rozděleno vysokou zdí. Navštívit můžete i televizní věž, která je otevřená dlouho do noci a nabízí jedinečné výhledy na svítící město. Vynechat byste neměli ani tajné sídlo britských špionů.

Budapešť

Na výborné klobásky můžete zajet také do hlavního města Maďarska. Přestože Budapešť nabízí také řadu zajímavých památek především z období Rakouska-Uherska, je ideálním místem k relaxaci a gastronomickým požitkům. Vyzkoušet byste měli určitě jedny ze zdejších historických lázní. Den zakončete u kotlíku ostrého guláše, nebo nad tradiční rybí polévkou halászlé.

Londýn

Po tom, co opadlo šílenství kolem královské svatby, je opět dobrým nápadem zamířit do Londýna. Sídelní město královny Alžběty II. může nabídnout nejen památky spojené s aristokracií, ale i známé ruské kolo London Eye. Zaposlouchat se můžete také do odbíjení Big Benu a nebo se svézt červeným autobusem do romantického Notting Hillu.

Madrid

Symbolem Španělska je také korida. Nejlepší je prý zhlédnout zápolení s býky v Madridu, kde má tento – podle některých krutý sport – i vlastní muzeum. Navštívit můžete i královský palác s více než třemi tisíci místnostmi. Tak jako je Barcelona městem Gaudího, Madrid je metropolí Francisca Goyi. Vidět zde můžete jak jeho obrazy, tak i místo jeho posledního odpočinku.

Paříž

Při svých toulkách Evropou bystě neměli opomenout také nejznámější město milenců. Uchvátí vás nejen památky v čele s Eiffelovkou, kterou kdysi místní nesnášeli, ale i příjemný způsob života, který si můžete osladit křupavými bagetkami, nebo křehkými macronkami z Montmartru. I v hlavním městě Francie se ale tvoří u zajímavostí nekonečné fronty. Podívejte se, jak se jim můžete vyhnout.

Praha

Hlavní města, která stojí za vidění, nenajdete jen v sousedních zemích, ale také v srdci Česka. Někteří světoběžníci se shodnou, že ačkoli vidět svět stojí za to, nejkrásnější je to doma. Pokud tak nechcete tahat z paměti anglická slovíčka a neplánujete utrácet za letenky a jízdenky, můžete obdivovat také krásy Prahy. I starousedlíci zde občas najdou klidná zákoutí, například v zapomenutých zahradách přímo v centru města. Okusit můžete také vybrané zákusky z oblíbených cukráren.

Řím

Ať se prý vydáte jakoukoli cestou v Evropě, dovede vás do Říma. Lepší je se ale do antického města vydat přímo, ať letadlem, nebo autobusem. Pokud nemáte rádi davy, vyhněte se návštěvě v období křesťanských svátků, Vánoc a Velikonoc. Nedoporučuje se ani návštěva v srpnu, protože to bývá v Římě přílišné vedro a řada podniků a obchodů má celý tento měsíc zavřeno. Pokud do kolébky křesťanství zavítáte, rozhodně se vyplatí koupit lístky do vatikánských muzeí i do kolosea předem. Před oběma památkami se totiž tvoří dlouhé fronty, které jsou zvláště při slunečném počasí skutečně úmorné.

Stockholm

Pokud stále pochybujete, že Švédsko může nabídnout něco víc než popěvky Abby a masové koule v Ikea, měli byste navštívit Stockholm. Můžete se nechat unést krásami královského paláce a katedrály svatého Mikuláše. Ve městě se nachází také „nejdelší galerie světa“. Je jí stockholmské metro. Na svačinku si pak můžete dát tradičního skořicového šneka.

Vídeň

Doslova za humny leží Vídeň, která leží pro leckteré Moraváky blíže než Praha. Císařské město je protkáno pamětihodnostmi spojenými s monarchií Habsburků, kteří i našim zemím vládli až do roku 1918. Neměl by vám tak uniknout romantický zámek Schönbrunn, ale i palác Hofburg. Rozptýlení pak najdete v nejstarší zoo a nebo v zábavním parku Prater.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1