5 zásad k cestě na výsluní. Orbán se znovu opřel do Bruselu a nastínil, co by mělo udělat i Česko | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 zásad k cestě na výsluní. Orbán se znovu opřel do Bruselu a nastínil, co by mělo udělat i Česko

5 zásad k cestě na výsluní. Orbán se znovu opřel do Bruselu a nastínil, co by mělo udělat i Česko

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes opět kritizoval Evropskou komisi (EK) a její imigrační a multikulturální politiku. V každoročním projevu před maďarskou menšinou v Rumunsku podle agentury MTI mimo jiné řekl, že evropští občané příští rok ve volbách do Evropského parlamentu vyjádří svůj názor na evropskou elitu a na to, zda dobře zvládla imigraci.

V těchto volbách bude jedinou důležitou otázkou imigrace, prohlásil předseda maďarské vlády. Zároveň trval na svém přesvědčení, že liberální demokracie byla postavena na hlavu a stala se „liberální nedemokracií“. „Existuje liberalismus, ale není demokracie,“ řekl Orbán, podle něhož tento jeho názor podporuje nynější „všeobecná tendence v západní Evropě omezit svobodu vyjadřování a zavést cenzuru“.

Výsledek evropských voleb přitom premiér spojil s osudem svého vedení. Evropské elity podle něj znervózněly, protože výsledek letošních voleb v Maďarsku naznačil možnost celoevropské transformace a mohl by být zastaven „Sorosův plán“. Ambice vytvořit v Evropě „postkřesťanský“ a „postnárodní“ blok by se tak mohla zadrhnout.

Orbánova strana Fidesz ve volbách uhájila s koaličními křesťanskými demokraty dvoutřetinovou většinu. Maďarská vláda označuje snahy amerického finančníka maďarského původu George Sorose posilovat liberální hodnoty a udržovat otevřené hranice ve východní Evropě za „plán“ dopravovat do Evropy migranty. Kabinet v červnu v parlamentu prosadil soubor zákonů přezdívaný Stop Soros, který obsahuje tvrdá protiimigrační opatření.

Orbán dnes na fóru v rumunském Baile Tusnadu rovněž vyslovil pět principů, které jsou podle něj nezbytné pro střední Evropu, aby mohla na kontinentě zaujímat „hodnotné místo“. Především každá evropská země musí mít právo chránit svou křesťanskou kulturu a odmítnout „ideologii multikulturalismu“. Podpořit je nutné i tradiční model rodiny a princip, že „každé dítě má právo na matku a otce“.

Dalším principem je právo středoevropských zemí chránit své státní strategické sektory a své trhy. Tyto země navíc mají mít základní právo bránit své hranice a odmítnout imigraci. Trvat je podle Orbána rovněž nutné na principu „jeden stát, jeden hlas“ v rozhodování o nejdůležitějších otázkách a tento princip nesmí být v Evropské unii obcházen.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.