„Za poslední dva týdny jsem od nich dostal 60 000 emailů,“ uvedl německý europoslanec Axel Voss, který má přípravu směrnice na starosti a následně potvrdil, že dostal i výhrůžky smrtí. Podle něj je nepochopitelné, že někteří jeho kolegové podlehli lobbingu technologických firem, přestože jejich argumenty jsou směsí dezinformací a fake news.
Na nátlakové kampani se mocně podílí i společnost Google. Podle socialistické europoslankyně Virginie Rozierové technologický gigant rozeslal médiím, kterým v minulosti poskytl granty, dopis, jehož otištění žádal. Pokud by se tak nestalo, vyhrožoval stažením finanční podpory. V Česku Google v minulosti finančně podpořil například vydavatelství Economia.
„Postupují skrytě, ale je to šokující. Výhrůžkami smrtí už zašli skutečně příliš daleko,“ uvedla Rozierová. Podle ní se Google, Facebook a další snaží prosadit, aby nemuseli za svoje činy nést žádnou odpovědnost, tedy zachovat současný stav. „Jde o podporu evropských společností a evropské kreativity,“ hájila přijetí směrnice, o jejímž osudu se bude rozhodovat ve čtvrtek.
Za svoje kolegy se postavil i Jean-Marie Cavada z frakce liberálů (ALDE). Podle něj přijetí směrnice výrazně podpoří svobodnou žurnalistiku, což je předpoklad dobře fungující demokracie. „Už tu dávno nejde jenom o svobodu, tady už jde o demokracii,“ řekl.