Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Aktivisté vyhrožují europoslancům smrtí, pokud schválí autorskou ochranu pro novináře

Internetoví aktivisté, kteří protestují proti směrnici, jež zavádí autorská práva pro novináře, mnohdy vyhrožují europoslancům smrtí. Na tiskové konferenci ve Štrasburku to uvedli zástupci největších politických frakcí v Evropském parlamentu. Velké technologické společnosti jako Google, Facebook či český Seznam lobbují proti směrnici, která na ně mimo jiné přenáší povinnost ochrany autorských práv. Stojí za nimi i internetoví aktivisti, neziskové organizace, které přímo financují, a v celé Evropě i Pirátská strana.

„Za poslední dva týdny jsem od nich dostal 60 000 emailů,“ uvedl německý europoslanec Axel Voss, který má přípravu směrnice na starosti a následně potvrdil, že dostal i výhrůžky smrtí. Podle něj je nepochopitelné, že někteří jeho kolegové podlehli lobbingu technologických firem, přestože jejich argumenty jsou směsí dezinformací a fake news.

Na nátlakové kampani se mocně podílí i společnost Google. Podle socialistické europoslankyně Virginie Rozierové technologický gigant rozeslal médiím, kterým v minulosti poskytl granty, dopis, jehož otištění žádal. Pokud by se tak nestalo, vyhrožoval stažením finanční podpory. V Česku Google v minulosti finančně podpořil například vydavatelství Economia.

„Postupují skrytě, ale je to šokující. Výhrůžkami smrtí už zašli skutečně příliš daleko,“ uvedla Rozierová. Podle ní se Google, Facebook a další snaží prosadit, aby nemuseli za svoje činy nést žádnou odpovědnost, tedy zachovat současný stav. „Jde o podporu evropských společností a evropské kreativity,“ hájila přijetí směrnice, o jejímž osudu se bude rozhodovat ve čtvrtek.

Za svoje kolegy se postavil i Jean-Marie Cavada z frakce liberálů (ALDE). Podle něj přijetí směrnice výrazně podpoří svobodnou žurnalistiku, což je předpoklad dobře fungující demokracie. „Už tu dávno nejde jenom o svobodu, tady už jde o demokracii,“ řekl.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744