Aktivisté vyhrožují europoslancům smrtí, pokud schválí autorskou ochranu pro novináře | info.cz

Články odjinud

Aktivisté vyhrožují europoslancům smrtí, pokud schválí autorskou ochranu pro novináře

Internetoví aktivisté, kteří protestují proti směrnici, jež zavádí autorská práva pro novináře, mnohdy vyhrožují europoslancům smrtí. Na tiskové konferenci ve Štrasburku to uvedli zástupci největších politických frakcí v Evropském parlamentu. Velké technologické společnosti jako Google, Facebook či český Seznam lobbují proti směrnici, která na ně mimo jiné přenáší povinnost ochrany autorských práv. Stojí za nimi i internetoví aktivisti, neziskové organizace, které přímo financují, a v celé Evropě i Pirátská strana.

„Za poslední dva týdny jsem od nich dostal 60 000 emailů,“ uvedl německý europoslanec Axel Voss, který má přípravu směrnice na starosti a následně potvrdil, že dostal i výhrůžky smrtí. Podle něj je nepochopitelné, že někteří jeho kolegové podlehli lobbingu technologických firem, přestože jejich argumenty jsou směsí dezinformací a fake news.

Na nátlakové kampani se mocně podílí i společnost Google. Podle socialistické europoslankyně Virginie Rozierové technologický gigant rozeslal médiím, kterým v minulosti poskytl granty, dopis, jehož otištění žádal. Pokud by se tak nestalo, vyhrožoval stažením finanční podpory. V Česku Google v minulosti finančně podpořil například vydavatelství Economia.

„Postupují skrytě, ale je to šokující. Výhrůžkami smrtí už zašli skutečně příliš daleko,“ uvedla Rozierová. Podle ní se Google, Facebook a další snaží prosadit, aby nemuseli za svoje činy nést žádnou odpovědnost, tedy zachovat současný stav. „Jde o podporu evropských společností a evropské kreativity,“ hájila přijetí směrnice, o jejímž osudu se bude rozhodovat ve čtvrtek.

Za svoje kolegy se postavil i Jean-Marie Cavada z frakce liberálů (ALDE). Podle něj přijetí směrnice výrazně podpoří svobodnou žurnalistiku, což je předpoklad dobře fungující demokracie. „Už tu dávno nejde jenom o svobodu, tady už jde o demokracii,“ řekl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud