Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ANALÝZA: Proč nelze vozit zachráněné migranty do Libye? A co hrozí Itálii, pokud si postaví hlavu?

ANALÝZA: Proč nelze vozit zachráněné migranty do Libye? A co hrozí Itálii, pokud si postaví hlavu?

Přestože se migrační krize v porovnání s předchozími třemi lety výrazně zmírnila, titulní strany evropských médií příznivějšímu vývoji situace zrovna neodpovídají. Jedním z důvodů je i změna vlády v Itálii, která varuje, že už nebude „uprchlickým táborem Evropy“. Kabinet složený z protiimigrační Ligy a Hnutí pěti hvězd proto hrozí, že pokud se nezmění přístup ostatních unijních zemí, začne migranty zachráněné ve Středomoří odvážet do Libye, odkud tito lidé k evropským břehům vyplouvají. Takové řešení ale není tak jednoduché – to, že Libye není takzvanou bezpečnou zemí, totiž není jen „výmysl“ nevládních organizací, které migrantům ve Středomoří pomáhají.

Přijímání záchranných lodí s migranty leží Itálii na bedrech už řadu let. Není proto divu, že už jsou Italové unavení a volají o pomoc ostatní země Evropské unie, v protiimigračně naladěné Evropě ale výzvy nikdo příliš vyslyšet nechce. Nový ministr vnitra Matteo Salvini se proto v posledních měsících odhodlává ke stále radikálnějším řešením, jako je uzavírání italských přístavů lodím neziskových organizací. Italská vláda však hrozí také tím, že bude migranty zachráněné ve Středozemním moři rovnou posílat do Libye.

„To, co by bylo opravdu zásadní a nové, by byla situace, pokud by Itálie skutečně začala vracet lidi do Libye, čímž už italská vláda hrozí. V tomto ohledu je pak základní otázkou to, která země je podle mezinárodního práva bezpečná a která není. Často se objevuje argument, že pokud lidé do Libye sami přišli – ať už z Nigérie, ze Súdánu a dalších zemí – je iracionální říkat, že by se tam neměli vracet. Takový argument ale z právního hlediska neobstojí, protože je otázka, jestli o tamních podmínkách věděli,“ říká pro INFO.CZ projektový manažer Mezinárodní organizace pro migraci Jan Schroth.

Proti vyloďování migrantů u libyjských břehů ostře vystupují především humanitární a lidskoprávní nevládní organizace, které upozorňují na to, že Libyi nelze považovat za takzvanou „bezpečnou zemi“, kam je možné migranty vracet. Důkazem toho jsou otřesné podmínky ve státních detenčních centrech, zprávy o mučení, vydírání rodin migrantů, ale i nedávné odhalení CNN, podle kterého se migranti v Libyi prodávají jako otroci na místních aukcích. Zprávy z médií a drsné výpovědi jsou věc jedna, kdo ale rozhoduje o tom, zda Libye je, nebo není „bezpečná země“, kam lodě italské pobřežní stráže či nevládních organizací smí, nebo nesmí migranty vracet?

„To, zda se jedná o bezpečnou zemi, nestanovuje závazně nikdo. To je prostě praxe, kdy se vychází z informací o dané zemi. Do značné míry to určuje celá mezinárodní komunita, například na základě toho, zda v zemi platí nějaké lidskoprávní zákony, jaký je tam systém pro cizince a úplný základ je, jestli ratifikovala úmluvu o uprchlících – pokud ne, předpokládá se, že se lidmi, kteří tam jsou nelegálně, nebudou nijak zvlášť zabývat a zkrátka je navrátí třeba do země původu, odkud uprchli,“ vysvětluje pro INFO.CZ právnička z Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Kristýna Andrlová.

Odborníci zároveň poukazují na jeden z hlavních důvodů, proč není možné zachráněné migranty vysazovat místo u italských, španělských nebo řeckých břehů u těch libyjských – Libye totiž není signatářem Ženevské úmluvy o právním postavení uprchlíků z roku 1951, která je mantrou mezinárodního uprchlického práva a kromě definice uprchlíka také hovoří o principu nenavracení. Ten je pro běžence zárukou, že nebudou vráceni do země, kde jim hrozí nebezpečí – ať už v podobě mučení, trestu smrti, pronásledování a podobně. A právě na tento princip se lidskoprávní organizace odsuzující navracení migrantů do Libye často odvolávají.

„To je úplný základ, že nejsou signatářem ženevské úmluvy a nemají žádný azylový systém. Ale není to jediné hledisko. Libye je země, která nefunguje, a nedovedu si představit, aby se zde za současné situace procesovaly žádosti o azyl, jak požaduje Evropská unie. Je naprosto nereálné, aby to měla Libye na starost a vzhledem k tomu, že ani neratifikovali tu úmluvu, pro ně žádná definice uprchlíka neexistuje. Dnes tedy registraci uprchlíků delegují na nás – UNHCR. Tyto státy je nějakým způsobem tolerují, ale to je všechno,“ říká Andrlová.

MigraceMigraceautor: Info.cz

Poukazuje přitom na požadavek států EU, aby se na území třetích zemí – především na území Libye – vytvořily takzvané „vyloďovací platformy“, kde by se rozhodovalo o tom, kdo má nárok na získání azylu v Evropě a kdo nikoliv. Neúspěšní žadatelé pak mají být podle představ EU rychleji vráceni do země původu. „Myslím si, že v současné době by se mělo spíš hledat řešení, jehož součástí by byla Libye. Z hlediska pravidel, které pořád ještě platí, není možné s Libyí počítat,“ míní odbornice UNHCR.

„Libye není v žádném případě bezpečná třetí země. O tom není pochyb. A pokud by to chtěla politická úroveň změnit, přes soudy to neprojde,“ varuje Andrlová. Kromě Organizace spojených národů nepovažuje Libyi za „bezpečnou zemi“ ani Evropská unie, která má sestavený seznam bezpečných zemí a Libye na něm chybí.

Pokuta a to je všechno

Navzdory obavám z porušení mezinárodního práva Libye nezůstává pouze u výhrůžek a už několikrát migranty zachycené ve Středomoří do Libye skutečně odvezla. Naposledy se tak stalo koncem června, kdy loď italského námořnictva v mezinárodních vodách zachránila 108 migrantů a odvezla do Libye, popisuje situaci organizace Proactiva Open Arms, která byla svědkem celé události. Organizace UNHCR na twitteru následně uvedla, že případ může být porušením mezinárodního práva a zahájí vyšetřování, aby zjistila, kdo je za operaci zodpovědný. Salvini totiž účast italské pobřežní stráže na operaci popřel.

Kvůli navracení lidí do Libye čelí žalobě také dohoda o spolupráci v oblasti migrace, kterou loni uzavřel Řím s Tripolisem. U Evropského soudu pro lidská práva smlouvu napadla britská nevládní organizace Global Legal Action Network (GLAN), která se opírá o výpovědi 17 lidí vrácených zpět do Libye. U stejného soudu přitom narazila už dohoda, kterou uzavřela Itálie s Libyí ještě za diktátora Muammara Kaddáfího.

Infografika - uprchlíci ve světěInfografika - uprchlíci ve světěautor: Info.cz

Právnička UNHCR však upozorňuje, že stíhání Itálie za vracení migrantů do Libye je velmi komplikované. „Žalobu musí nějakým způsobem podat ta dotčená osoba, jejíž práva byla porušena. Teoreticky tedy jde to, že bude člověka zastupovat nějaký právník, pokud se k němu dostane, což je ale v těchto případech těžké. S tím politická reprezentace tak trochu počítá, proto je to spíš o diplomatickém vyjednávání a o nastavení těchto podmínek, které by zároveň tato práva neporušovala. Prevence je tedy mnohem účinnější, protože než to nějaký soud rozhodne, to je otázka několika let,“ vysvětluje pro INFO.CZ.

V případě soudního sporu u Evropského soudu pro lidská práva tak migrant může získat odškodnění, italské úřady pak naopak pokutu. „Může dojít na uvalení nějaké sankce, ale to je tak všechno, co se stane. A vzhledem k veřejnému mínění bude momentálně italská vláda klidně dělat i věci, které jdou proti mezinárodnímu právu,“ míní Schroth.

Výhrůžka systematického vracení migrantů na libyjské pobřeží ze strany Itálie přichází v době, kdy italská vláda už poněkolikáté vede spor s Maltou o to, která z těchto dvou zemí je odpovědná za migranty zachráněné v jejich vodách. Aktuální případ se týká lodi italské pobřežní stráže, která vzala minulý týden 177 migrantů na palubu v maltských vodách údajně poté, co jim Malta neposkytla pomoc a snažila se je vyprovodit do italských vod. Maltské úřady zase tvrdí, že loď s migranty nebyla v nouzi a migranti nebyli v ohrožení života. Ani ze stran ale nechce ustoupit. Podle odborníka IOM však nemají často jasno ani experti na mezinárodní právo.

„Existují debaty renomovaných právníků, většinou to ale není jednoznačné. Je důležité, co říká humanitární a námořní právo, ale záleží na mnoha aspektech – kde přesně se záchranná akce udála nebo čí je ta loď. Italové například argumentují tím, že pokud loď pluje pod německou vlajkou, mělo by si je vzít Německo. Ale většinový názor je takový, že pokud se jedná o oficiální italskou záchrannou akci a loď je italská, je za koordinaci záchranné operace zodpovědná Itálie, která by je měla podle humanitárního i námořního práva přijmout na své území,“ říká Schroth.

„Celkově si myslím, že současná situace ve Středomoří se dá efektivně řešit pouze vyjednáváním a solidárním řešením toho, co s těmito zachráněnými lidmi dělat. Itálie už je všechny přijímat nechce. Bohužel se z toho stává politické téma, protože některé státy v reakci na neochotu jiných států odmítají splňovat své poměrně jasné závazky, které také celou dobu dodržovaly. Naši politici to možná nevědí, ale Itálie přijímala lodě s migranty a uprchlíky, kteří byli v jejích vodách, protože to je její povinnost. Ale dělali to proto, že tu jsou takováto pravidla, od kterých se ale politici začínají odchylovat,“ uzavírá Andrlová.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718