Anglické komunální volby otestují vládu Mayové, nejstarší kandidátka má 96 let

HalfPageAd-1

ČTK, mst

03. 05. 2018 • 11:46

V Anglii se dnes konají místní volby. Voliči vybírají zhruba 4500 nových členů 150 zastupitelstev, která se starají především o každodenní chod anglických regionů a obcí. Hlasuje se také ve všech obvodech Londýna. Komunální volby jsou považovány za test spokojenosti s vládou konzervativní premiérky Theresy Mayové.

Mobile-rectangle-3

Volební místnosti se otevřely v 8:00 SELČ a hlasovat bude možné až do 23:00 SELČ, v případě front i poté. Většina volebních výsledků bude podle serveru televize Sky News známá ještě v noci, zbytek v pátek. Ve Skotsku, Walesu ani Severním Irsku se dnes nevolí.

Novinkou je letos nutnost prokázání totožnosti při hlasování. Pilotní projekt, který má zamezit volebním podvodům, se týká pěti míst. Dosud voličům stačilo sdělit jméno a adresu.

Na některých místech Anglie voliči rozhodují jen o třetině či polovině křesel v zastupitelských orgánech. Starostové se volí přímo na šesti místech, poprvé například v metropolitní oblasti Sheffieldu.

Pozornost se soustředí především na výsledky hlasování v 32 obvodech hlavního města Londýna. Podle britského tisku by mohli konzervativci premiérky Mayové utrpět vzhledem k nespokojenosti řady obyvatel metropole s vývojem jednání o odchodu Británie z Evropské unie na mnoha místech porážku.

S napětím se čeká například na to, zda opoziční labouristé zvítězí v obvodech Westminster a Wandsworth, které jsou tradičně v rukou konzervativců. Podle některých pozorovatelů ale vítězství labouristů nebude tak přesvědčivé, neboť je v posledních týdnech poškodila aféra kolem antisemitismu ve straně.

Nejstarší uchazečkou je letos šestadevadesátiletá Florence Kirkbyová, která kandiduje v jedné z částí Newcastlu. V rozhovoru se Sky News tato bývalá učitelka uvedla, že vzhledem ke stárnoucí populaci jsou podle ní senioři v místní správě nedostatečně zastoupeni. „Myslím, že je zásadní, aby všichni členové společnosti byli zastoupeni spravedlivě,“ uvedla Kirkbyová. Dodala, že díky působení v politice se cítí mladá a její mysl to udržuje čilou. „Na svůj věk se necítím, to je jisté.“

SDÍLET

Billboard-bottom-1