Antibiotika přestávají při častém užívání fungovat. Lidem je to ale jedno, tvrdí průzkum | info.cz

Články odjinud

Antibiotika přestávají při častém užívání fungovat. Lidem je to ale jedno, tvrdí průzkum

Časté využívání antibiotik není vhodné. Viry pak začínají být proti lékům odolné. Lidem je to ale vesměs jedno, vyplývá z průzkumu Evropské komise. Zpráva uvádí, že sedm z deseti lidí, nezmění svůj názor na užívání antibiotik ani poté, co dostali výše uvedené informace. 

Varování, že se viry v těle stávají rezistentními vůči antibiotikům po jejich častém užívaní, nestačí na změnu většinového názoru na antibiotika, tvrdí to alespoň průzkum Evropské komise.

Nadměrné užívání těchto léku vede k vytvoření antimikrobiální rezistence a k související infekci. Vzhledem k tomu, že se bakterie rozmnožují, může se u nich vyvinout schopnost odolávat lékům určeným k jejich likvidaci. Infekce, vzniká mutací bakterií, má za následek podle serveru Politico smrt více jak 33 000 Evropanů.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) uvedlo, že tyto infekce jsou částečně způsobeny nadměrným předepisováním takzvaných širokospektrálních antibiotik, které odstraňují mnoho forem bakterií a jsou silnější než tradiční antibiotika s užším zaměřením, jako je například penicilin. Profylaktické antibiotika, to znamená přípravky předepsané před operací v očekávání potenciální infekce, jsou často užívány více dní, než je skutečně potřeba.

Ředitelka ECDC Andrea Ammona prohlásila, že pomoci pacientům, poskytovatelům zdravotních služeb a národním vládám, aby zabránili nesmyslnému předepisování antibiotik, jistě zabere čas, ale i přesto je zde stále šance omezit hrozbu antibakteriální infekce.

„Naším hlavním cílem je ukázat, že EU je oblastí, která zná osvědčené postupy v boji proti antimikrobiální rezistenci. Bude to ale prázdná slova, pokud na úrovni členských států nemáte konkrétní nástroje,“ řekla.

V osmi evropských zemích, jako je Finsko, Německo, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Švédsko či Velká Británie, dochází k signifikantnímu statistickému poklesu užívání antibiotik. Naopak největšími spotřebiteli jsou lidé v Řecku, Itálii, Francii a Belgii.

Zlepšení „není něco, k čemu dojde ihned, protože tato epidemie vznikla nedávno a bude to chvíli trvat, nežli dojde k poklesu spotřeby. Vyžaduje to trvalé úsilí,“ dodává Ammona.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud