Články odjinud

Babiš bude před summitem řešit budoucnost Evropy s dalšími sedmi premiéry zemí EU. Přijede i Jourová

Babiš bude před summitem řešit budoucnost Evropy s dalšími sedmi premiéry zemí EU. Přijede i Jourová

O budoucnosti Evropy a hlavních stávajících evropských problémech bude ve středu v Lucembursku s premiéry sedmi dalších zemí EU hovořit předseda české vlády Andrej Babiš. Lucemburský premiér Xavier Bettel sezval na zámek Sennigen nedaleko hlavního města Lucemburku dalších sedm šéfů vlád, kteří se v evropské politice hlásí k liberální frakci ALDE.

Předsedové vlád Belgie Xavier Bettel, Nizozemska Mark Rutte, Dánska Lars Rasmussen, Estonska Jüri Ratas, Finska Juha Sipilä a Slovinska Miro Cerar se spolu s Bettelem a Babišem sejdou jen den před summitem EU v Bruselu. A také v den, kdy by měla být v Praze jmenována nová Babišova vláda.

Summit osmadvacítky má přitom ve čtvrtek řešit tak zásadní otázky, jako je migrační problematika, o které se premiéři či prezidenti 16 zemí unie bavili na neformálním setkání už v neděli. Někteří účastníci nedělního „minisummitu“ budou u středeční večeře v Lucemburku přítomni.

Podle mluvčího lucemburské vlády Joa Cleese mají být na večeři přítomni také členové Evropské komise, kteří se k frakci ALDE hlásí. Na zámek Sennigen by tak měla spolu s dalšími členy komise dorazit i komisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud