Články odjinud

Babiš má vládu, teď rychle do Bruselu. Čeká ho klíčový summit o migraci i účtování s Macronem

Babiš má vládu, teď rychle do Bruselu. Čeká ho klíčový summit o migraci i účtování s Macronem

Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenoval druhou vládu premiéra Andreje Babiše. Přesto, že se tak stalo v den připomínky obětí komunismu, za což si aktéři vysloužili kritiku, načasování nemohlo být lepší – alespoň, co se zahraniční politiky týče. Už zítra totiž v Bruselu odstartuje klíčový summit, který se bude věnovat migraci, a ještě před tím se Babiš spolu s dalšími premiéry zemí V4 sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Politici si budou vyříkávat nedávné Macronovy výroky, že země, které odmítnou přijmout migranty s prokázaným nárokem na azyl, musí počítat se sankcemi.

„Chtěli jsme, aby vláda vznikla co nejrychleji. Hlavně kvůli tomu, abychom v zahraniční politice něco udělali,“ řekl krátce po jmenování menšinové vlády ANO a ČSSD premiér Babiš. Česko bylo bez vlády pět měsíců a i přesto, že se o tom otevřeně nemluvilo, podle komentátorů a některých diplomatů to zemi v jednání se zahraničními partnery v Bruselu minimálně nepomáhalo.

Značná úleva dnes byla vidět i na tváři Babiše. Premiér na tiskové konferenci několikrát připomněl, že se v následujících dnech chystá na klíčová jednání v Evropě, a mít doma „stabilní vládu“, byť zatím bez důvěry poslanců, je i proto důležité.

Doufáme, že si to s Macronem vyjasní

Ještě dnes večer Babiš odlétá do Lucemburku, kde se sejde s premiéry sedmi unijních zemí, které se hlásí k liberální frakci ALDE. Kromě nich budou na večeři na zámku Senningen také někteří eurokomisaři včetně české komisařky Věry Jourové. Mluvit se bude o budoucnosti Evropy a hlavních evropských problémech – především ve vztahu k migraci, která země EU silně rozděluje.

Účast v Lucemburku je podle diplomatů důležitá zejména kvůli tomu, že schůzka probíhá v předvečer klíčového summitu prezidentů a premiérů celé unijní osmadvacítky, kde se migrace bude řešit s nejvyšší prioritou a ve značně napjaté atmosféře. „Určitě to může debatě prospět,“ řekl redakci na konto schůzky liberální frakce nejmenovaný diplomat z blízkosti příprav jednání. Summit startuje zítra a potrvá přes noc až do pátku.

Kromě toho v Lucemburku budou i politici 16 zemí EU, kteří se o migraci bavili už na neformálním setkání v neděli. Tento „minisummit“ svolala Evropská komise na popud německé kancléřky Angely Merkelové, avšak některé státy včetně Česka se ho neúčastnily, za což si vysloužily kritiku ze strany Francie. Francouzský prezident Emmanuel Macron navíc prohlásil, že země, které budou i nadále odmítat přijímat migranty s prokázaným nárokem na azyl, by měly počítat se sankcemi. „Vyjádření francouzského prezidenta mě překvapilo. Čekali jsme, že bude Evropu sjednocovat a on se místo toho vyjádřil velice negativně a pro nás nepřijatelně,“ prohlásil dnes Babiš, který na minisummit nejdřív chtěl, ale pak po dohodě s dalšími členy vzpurné V4 otočil.

Možnost „vyříkat si“ celou situaci přímo s francouzským prezidentem bude Babiš mít již zítra. Těsně před konáním bruselského summitu se spolu s dalšími premiéry zemí V4 s Macronem setká. „Doufáme, že tam výroky, které z úst Francie zazněly, vyjasní. Vzhledem k tomu, že jsme vedli intenzivní jednání s Francií a dalšími státy, tak je to pro nás zklamání,“ řekl k tomu pro INFO.CZ diplomatický zdroj.

Shoda by byla průlom

Evropská rada neboli summit unijních prezidentů a premiérů EU, proběhne ve čtvrtek a pátek. Hlavní téma – migrace – budou politické špičky EU probírat u neformální večeře. Jak už médiím dříve potvrdil český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, lídři se budou soustředit především na vnější řešení migrační problematiky. „Nebavíme se o kvótách, o nějakých relokacích, ale jaké zaujmout konkrétní řešení na vnější hranici, kolik například prostředků na to má směřovat,“ uvedl Chmelař.

Pozornost se jednak bude upínat na německou kancléřku Angelu Merkelovou, pro kterou je vrcholná schůzka poslední příležitostí, jak přivézt domů kompromis, který by přesvědčil nazlobené koaliční partnery. Německý ministr vnitra Merkelové hrozí, že bez uspokojující dohody vezme na začátku července řešení do vlastních rukou a bude proti migrantům na hranicích spolkové republiky jednat na vlastní pěst, což by mělo přímé důsledky i pro Česko a mohlo by také odstartovat dominový efekt napříč Evropou.

Na stole v Bruselu ale bude vůbec poprvé také možnost zřízení „regionálních vyloďovacích platforem mimo Evropu“, kam by měli směřovat migranti, které se podaří zachránit ve Středozemním moři. Detaily plánu zatím vznikají a podle bruselských zpravodajů je neznají ani sami diplomaté, kteří připravují závěry čtvrtečního jednání.

Ví se pouze to, že centra by měla vzniknout v těsné spolupráci se státy mimo EU a mezinárodními organizacemi, jako je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Podobné platformy umožní rychlé a bezpečné rozlišení mezi ekonomickými migranty a těmi, kdo mají nárok na mezinárodní ochranu, s plným respektem k mezinárodnímu právu,“ píše se v předběžných závěrech summitu, které má redakce k dispozici. Odhaduje se, že mezi migranty, kteří se nyní snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře, je 90 % těch, co nemají nárok na azyl.

Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře je plán na vznik platforem citlivý, a to hlavně kvůli vyjednávání se třemi zeměmi, kde by se měla střediska nacházet. Pokud by se však lídrům podařilo najít společnou řeč, podle diplomatických zdrojů bruselského serveru EurActiv by se jednalo „zlomový okamžik“.

Kromě migrace se budou lídři EU věnovat také bezpečnosti a obraně, hospodářským otázkám, víceletému finančnímu rámci a brexitu.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud