Články odjinud

Babiš má vládu, teď rychle do Bruselu. Čeká ho klíčový summit o migraci i účtování s Macronem

Babiš má vládu, teď rychle do Bruselu. Čeká ho klíčový summit o migraci i účtování s Macronem

Prezident Miloš Zeman dopoledne jmenoval druhou vládu premiéra Andreje Babiše. Přesto, že se tak stalo v den připomínky obětí komunismu, za což si aktéři vysloužili kritiku, načasování nemohlo být lepší – alespoň, co se zahraniční politiky týče. Už zítra totiž v Bruselu odstartuje klíčový summit, který se bude věnovat migraci, a ještě před tím se Babiš spolu s dalšími premiéry zemí V4 sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Politici si budou vyříkávat nedávné Macronovy výroky, že země, které odmítnou přijmout migranty s prokázaným nárokem na azyl, musí počítat se sankcemi.

„Chtěli jsme, aby vláda vznikla co nejrychleji. Hlavně kvůli tomu, abychom v zahraniční politice něco udělali,“ řekl krátce po jmenování menšinové vlády ANO a ČSSD premiér Babiš. Česko bylo bez vlády pět měsíců a i přesto, že se o tom otevřeně nemluvilo, podle komentátorů a některých diplomatů to zemi v jednání se zahraničními partnery v Bruselu minimálně nepomáhalo.

Značná úleva dnes byla vidět i na tváři Babiše. Premiér na tiskové konferenci několikrát připomněl, že se v následujících dnech chystá na klíčová jednání v Evropě, a mít doma „stabilní vládu“, byť zatím bez důvěry poslanců, je i proto důležité.

Doufáme, že si to s Macronem vyjasní

Ještě dnes večer Babiš odlétá do Lucemburku, kde se sejde s premiéry sedmi unijních zemí, které se hlásí k liberální frakci ALDE. Kromě nich budou na večeři na zámku Senningen také někteří eurokomisaři včetně české komisařky Věry Jourové. Mluvit se bude o budoucnosti Evropy a hlavních evropských problémech – především ve vztahu k migraci, která země EU silně rozděluje.

Účast v Lucemburku je podle diplomatů důležitá zejména kvůli tomu, že schůzka probíhá v předvečer klíčového summitu prezidentů a premiérů celé unijní osmadvacítky, kde se migrace bude řešit s nejvyšší prioritou a ve značně napjaté atmosféře. „Určitě to může debatě prospět,“ řekl redakci na konto schůzky liberální frakce nejmenovaný diplomat z blízkosti příprav jednání. Summit startuje zítra a potrvá přes noc až do pátku.

Kromě toho v Lucemburku budou i politici 16 zemí EU, kteří se o migraci bavili už na neformálním setkání v neděli. Tento „minisummit“ svolala Evropská komise na popud německé kancléřky Angely Merkelové, avšak některé státy včetně Česka se ho neúčastnily, za což si vysloužily kritiku ze strany Francie. Francouzský prezident Emmanuel Macron navíc prohlásil, že země, které budou i nadále odmítat přijímat migranty s prokázaným nárokem na azyl, by měly počítat se sankcemi. „Vyjádření francouzského prezidenta mě překvapilo. Čekali jsme, že bude Evropu sjednocovat a on se místo toho vyjádřil velice negativně a pro nás nepřijatelně,“ prohlásil dnes Babiš, který na minisummit nejdřív chtěl, ale pak po dohodě s dalšími členy vzpurné V4 otočil.

Možnost „vyříkat si“ celou situaci přímo s francouzským prezidentem bude Babiš mít již zítra. Těsně před konáním bruselského summitu se spolu s dalšími premiéry zemí V4 s Macronem setká. „Doufáme, že tam výroky, které z úst Francie zazněly, vyjasní. Vzhledem k tomu, že jsme vedli intenzivní jednání s Francií a dalšími státy, tak je to pro nás zklamání,“ řekl k tomu pro INFO.CZ diplomatický zdroj.

Shoda by byla průlom

Evropská rada neboli summit unijních prezidentů a premiérů EU, proběhne ve čtvrtek a pátek. Hlavní téma – migrace – budou politické špičky EU probírat u neformální večeře. Jak už médiím dříve potvrdil český státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař, lídři se budou soustředit především na vnější řešení migrační problematiky. „Nebavíme se o kvótách, o nějakých relokacích, ale jaké zaujmout konkrétní řešení na vnější hranici, kolik například prostředků na to má směřovat,“ uvedl Chmelař.

Pozornost se jednak bude upínat na německou kancléřku Angelu Merkelovou, pro kterou je vrcholná schůzka poslední příležitostí, jak přivézt domů kompromis, který by přesvědčil nazlobené koaliční partnery. Německý ministr vnitra Merkelové hrozí, že bez uspokojující dohody vezme na začátku července řešení do vlastních rukou a bude proti migrantům na hranicích spolkové republiky jednat na vlastní pěst, což by mělo přímé důsledky i pro Česko a mohlo by také odstartovat dominový efekt napříč Evropou.

Na stole v Bruselu ale bude vůbec poprvé také možnost zřízení „regionálních vyloďovacích platforem mimo Evropu“, kam by měli směřovat migranti, které se podaří zachránit ve Středozemním moři. Detaily plánu zatím vznikají a podle bruselských zpravodajů je neznají ani sami diplomaté, kteří připravují závěry čtvrtečního jednání.

Ví se pouze to, že centra by měla vzniknout v těsné spolupráci se státy mimo EU a mezinárodními organizacemi, jako je Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Podobné platformy umožní rychlé a bezpečné rozlišení mezi ekonomickými migranty a těmi, kdo mají nárok na mezinárodní ochranu, s plným respektem k mezinárodnímu právu,“ píše se v předběžných závěrech summitu, které má redakce k dispozici. Odhaduje se, že mezi migranty, kteří se nyní snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře, je 90 % těch, co nemají nárok na azyl.

Podle českého státního tajemníka pro evropské záležitosti Aleše Chmelaře je plán na vznik platforem citlivý, a to hlavně kvůli vyjednávání se třemi zeměmi, kde by se měla střediska nacházet. Pokud by se však lídrům podařilo najít společnou řeč, podle diplomatických zdrojů bruselského serveru EurActiv by se jednalo „zlomový okamžik“.

Kromě migrace se budou lídři EU věnovat také bezpečnosti a obraně, hospodářským otázkám, víceletému finančnímu rámci a brexitu.

 

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818